Suomen joukkue parin viikon päästä pelattavaan Karjala-turnaukseen on hirmuisen kova, ainakin paperilla. C Moren jääkiekkoasiantuntija Hannu Aravirta sanoo, että joukkue voi olla kaikkien aikojen kovin.
Aravirta sanoo, että erittäin vahva hyökkäysvoittoinen joukkue voisi melkein olla MM-kisoihin lähtevä ryhmä.
– On Suomesta vähän heikompia joukkueita lähetetty jopa MM-kisoihin, entinen maajoukkueen päävalmentaja sanoo.
Joukkueen ehdoton johtaja on Mikko Koivu. Aravirta heittää, että joukkue tuo mieleen vuoden 1995 maailmanmestarijoukkueen.
– Onhan se vähän kaukaa menneisyydestä haettu vertaus, mutta silloin joukkueessa oli samalla tavalla neljä todella vahvaa hyökkäysvoittoista ketjua, jotka pystyivät ratkaisuihin. Varsinaista jarrukenttää ei ollut, niin kuin ei tässäkään joukkueessa. Hieno joukkue, saa nähdä sitten, miten se onnistuu.
Aravirta arvioi Suomen joukkueen pelaaja pelaajalta:
Maalivahdit:
Tuukka Rask, HC Skoda Plzen (Tshekki)
Ensimmäinen A-maajoukkuepeli tulossa, mutta kyllä tämä kaksikko on aivan unelmapari. Savonlinnan poika oli minulla 2006 nuorten kisoissa ja oli pronssin ehdoton takuumies. Niistä vuosista on tultu vain eteenpäin.
Pekka Rinne, Dinamo Minsk (KHL)
Pekka oli meillä Kärppien kanssa trenaamassa syksyn ajan ja kun sitä siitä vierestä katseli, niin on mies kyllä aivan huikaiseva. Jokaikisessä harjoitteessa hän on täysin mukana ja oikea masennus kenttäpelaajille. Sanoinkin Peksille loppuvaiheessa, että antaa edes vähän meidän pelaajille itseluottamusta ja antaisi pari maalia. Maine NHL:ssä on ansaittu, siellä ei huijata muita.
Puolustajat:
Teemu Eronen, Jokerit
On päässyt Erik Karlssonin vierellä loistovireeseen. Hyvä kiekollinen pakki, joka on ollut jo pitkään nuorten maajoukkuetouhuissa mukana. Viime vuonna pääsi jo kokeilemaan EHT:lla ja on lunastanut paikkansa.
Nyt on menossa loistokausi ja on aika ottaa se seuraava askel. Todellinen ylivoiman viivapelote, jolla on nyt takana hyvä kausi Ruotsissa ja nyt on aika ottaa se tasonnosto maajoukkueen peleihin isosti.

