Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lasten ja nuorten urheilutoimintaa vapautetaan pian pääkaupunkiseudulla – urheiluseura riemuitsee päätöksestä: "On helpottunut olo"

4:13Lasten ja nuorten urheilutoimintaa vapautetaan pian pääkaupunkiseudulla – urheiluseura riemuitsee päätöksestä:"On helpottunut olo"Katso video! Lasten ja nuorten urheilutoimintaa vapautetaan pian pääkaupunkiseudulla – urheiluseura riemuitsee päätöksestä: "On helpottunut olo"
Julkaistu 27.01.2021 21:31
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Pääkaupunkiseudulla puretaan nuorten harrastustoimintaa koskevia rajoituksia ensi viikosta alkaen.

Helsingin pormestari Jan Vapaavuoren mukaan alle 20-vuotiaiden harrastusmahdollisuuksia avataan kaupunkien tiloissa hallitusti ja rajatusti. Vapautus koskee Helsinkiä, Espoota, Vantaata ja Kauniaista

Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmä katsoo, että harrastusten estyminen on ollut lapsille ja nuorille erityisen haitallista.

Päätös on otettu huojentuneina vastaan esimerkiksi salibandyseura Westend Indiansissa. Seuran toiminta käynnistyy jälleen ensi viikolla.

– Aloitetaan kaikki meidän ydintoimintamme. Joukkuetoiminta sisällä rajoitusten mukaisesti. Todennäköisesti koulun iltapäiväkerho ja matalan kynnyksen harjoitustoiminta heti ensi viikosta alkaen, kertoo seuran valmennuspäällikkö Juha Seppä.

"Helpottunut olo"

Valmennuspäällikkö ei olisi uskonut, että rajoituksia poistetaan vielä lähiaikoina. Tieto on kuitenkin helpotus.

– Helpottunut olo, sillä tässä on kituuteltu nyt muutama kuukausi. Ei se ole kiva katsoa, kun lapset, jotka rakastavat pelata salibandya, joutuvat ulkona -10 asteen pakkasessa työskentelemään. Ensi viikolla on hienoa nähdä, kun lapset pääsevät taas harrastamaan.

Korona-aika on vaikuttanut negatiivisesti seuran jäsenmääriin. Erityisesti jäsenmäärät ovat pudonneet matalan kynnyksen toiminnassa, eli salibandyryhmissä, joissa treenejä muutamia kertoja viikossa.

– Taloudelliset vaikutukset ovat äärettömän isot. 20 prosentin pudotus harrastajamäärissä on reilusti yli 50 000 (euroa) budjetoitua vähemmän.

Urheiluseura näkee tartuntariskin pienenä lasten ja nuorten harrastusten parissa.

– Kesäkusta kun aukesi treenit uudestaan meillä, on nolla tartuntaa lasten ja nuorten urheilussa ollut, Seppä sanoo.

Katso tunnelmia urheiluseuran ilonpilkahduksesta yllä olevalta videolta!

Lue myös: Lasten ja nuorten harrastustoimintaa avataan rajoitetusti pääkaupunkiseudulla – katso tästä uudet rajoitukset!

Lisää aiheesta:

Näin koronarajoitukset lievenivät ympäri Suomen: Teinit pääsivät kouluun ja harrastuksiinsa – osassa maata jo yli 50 hengen tilaisuudet sallittuja Marin toivoo, ettei "rajoitustoimia höllennettäisi, eikä niistä luovuttaisi" – Vapaavuori: Lasten harrastuksia avataanLasten ja nuorten harrastustoiminta pääsee jatkumaan pääkaupunkiseudulla – "Toiminnan järjestäjillä on nyt valtavan suuri vastuu"Koronarajoitukset iskevät ikävästi lasten sisäliikuntaan: Ajaa perheitä "shoppailemaan" harrastuksia lähikuntiinUusi kokeilu tuo maksuttomat harrastukset koulupäivän yhteyteen: "Tukevat perheiden yhdessäoloa iltaisin"Espoolaiset urheiluseurat lähettivät paimenkirjeen kaupunginjohdolle – haluaisivat lieventää nuorisourheilijoiden koronarajoituksia: "Lasten into pysyä toiminnassa on selvästi rapautumassa"
LapsetNuoretHarrastuksetLiikuntaMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • 06:55
    Varhaiskasvatus

    Kohdellaanko lasta huonosti päiväkodissa? Huomioi nämä merkit ja kysy oikeat kysymykset

  • 06:13
    Varhaiskasvatus

    Nelivuotias Veijo alkoi pelätä päiväkotia "vihastuvan" hoitajan takia – "Äiti, älä jätä minua tänne"

  • Eilen15:26
    Rikospaikka

    Auerin lapset kertoivat valheensa myös viranomaisille, oikeudessa he kertovat miksi: "Kuulustelu on hyvin haastavaa"

  • Eilen06:40
    Sairaudet ja taudit

    "Tuli aavistus, että jotakin on käynyt" – pikku-Eeli menetti näkönsä aivoleikkauksessa

  • to20:06
    Kuolema

    Maaret Kallio kertoo, miten puhua lapselle kuolemasta