MS Nordnorge -risteilyaluksen kapteeni suoritti myrskyssä vaikuttavan rantautumisen Bodøn satamaan. Laiva sai pieniä kolhuja, mutta pystyi jatkamaan normaalisti matkaansa myrskyn laannuttua.
Tämä juttu on alun perin julkaistu tammikuussa 2020. MTV julkaisee vuodenvaihteen tienoilla uudelleen vuoden suosituimpia artikkeleita.
Pohjois-Norjassa Bodøn kaupunkia koetteli aiemmin vuosi sitten tammikuussa rankka myrsky. Samaan aikaan MS Nordnorge -risteilyalus saapui kaupungin satamaan, mutta laituriin ajaminen ei ollut helppoa.
Risteilyaluksen kapteeni ajoi satamaan eräänlaisessa sivuluissa hyödyntäen myrskytuulen suuntaa.
Haastavissa olosuhteissa kamppailevan risteilyaluksen huomasi myös sataman ohi ajanut Alexander Farstad.
– Parkkeerasin autoni nähtyäni laivan ja menin kuvaamaan tilannetta. Se oli aikamoinen kokemus, kertoo Farstad MTV Uutisille.
Hänen mukaansa tämän tyyppiset myrskyt ovat normaaleja alueella, mutta tuulen suunta teki satamaan rantautumisesta haastavan.
Matkustajien turvallisuus on tärkeintä
Laivan viestintäpäällikön Rune Thomas Egen mukaan Pohjois-Norjan ankarien talvien myrskyt ovat ainutlaatuisia ja opettavaisia kokemuksia kaikille kapteeneille ympäri maailmaa.
