Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lähisuhdeväkivallan ja seksuaalirikosten tutkinnoissa merkittäviä laiminlyöntejä – ongelmia erityisesti Itä-Uudenmaan ja Pohjanmaan poliisilaitoksilla

7:15Näin seksuaalirikoksen uhriksi joutuneita lapsia tutkitaanKatso myös: Näin seksuaalirikoksen uhriksi joutuneita lapsia tutkitaan
Julkaistu 24.11.2022 14:32

MTV UUTISET – STT

Poliisin lähisuhdeväkivaltaa ja seksuaalirikoksia koskevista tutkinnoista on löytynyt merkittäviä laiminlyöntejä. Apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalainen aloitti asiasta selvityksen Helsingin Sanomien tammikuussa julkaiseman artikkelin jälkeen.

Mikko Puumalaisen mukaan osassa poliisilaitoksista lähisuhdeväkivaltaa ja seksuaalirikoksia koskevat esitutkinnat ovat viivästyneet aiheettomasti. Hänen mukaansa erot poliisilaitosten välillä ovat niin isoja, että ne vaarantavat jo kansalaisten yhdenvertaisuuden. 

Samalla prosessien venyminen vaikeuttaa asioiden selvittämistä ja uhrien toipumista, apulaisoikeuskansleri sanoo.

Syyteoikeus ehti vanheta, vaikka tekijä tunnusti kahta vuotta aiemmin

Apulaisoikeuskansleri otti selvitykseen yhteensä 77 poliisissa vireillä olevaa tai päätettyä seksuaalirikosten ja lähisuhdeväkivallan esitutkintaa. Tiedotteessa nostetaan erityisesti esiin Itä-Uudenmaan ja Pohjanmaan poliisilaitokset.

Puumalaisen mukaan tutkinnassa ilmeni muun muassa, että Itä-Uudenmaan poliisilaitoksessa syyteoikeus oli vanhentunut lähisuhdeväkivaltaa koskeneessa asiassa, vaikka rikoksesta epäilty oli myöntänyt teon kaksi vuotta ennen syyteoikeuden vanhentumista. 

Toisessa, lapseen kohdistuneessa pahoinpitelyasiassa syyteoikeus oli vanhentunut, vaikka tutkinta oli tehty kolme vuotta ennen syyteoikeuden vanhentumista.

– Raiskausta koskevassa asiassa tutkintatoimenpiteitä ei ollut tehty 1,5 vuoden kuluessa siitä, kun alaikäinen henkilö oli tehnyt ilmoituksen rikoksesta, jossa hän myös oli yksilöinyt epäillyn. Toisessa raiskausta koskevassa asiassa poliisi oli ottanut asian aktiiviseen tutkintaan vasta yli kolme vuotta tutkintapyynnön jälkeen, tiedotteessa listataan.

Puumalaisen mukaan Pohjanmaan poliisilaitoksessa syyteoikeus oli vanhentunut useissa lapseen kohdistuneissa pahoinpitelyissä.

– Tutkinnassa ilmeni tapauksia, joissa poliisi ei ollut suorittanut mitään tutkintatoimenpiteitä sen jälkeen, kun syyttäjä ei ollut hyväksynyt poliisin esitystä esitutkinnan rajoittamiseksi ilmoitettuaan, että esitutkinta tulee toimittaa.

”Resurssipula ei riitä selitykseksi”

Apulaisoikeuskansleri on määrännyt esitutkinnan tehtäväksi kolmen tutkinnanjohtajan menettelystä. Lisäksi yli kymmenessä tapauksessa poliisilaitokselle on annettu huomautus tai saatettu tietoon kanslerin käsitys esitutkintojen lain mukaisesta menettelystä.

Poliisilaitosten mukaan keskeinen syy esitutkintojen viipymiseen on henkilöstön riittämätön määrä. Selvityksen perusteella resurssien puute ei kuitenkaan yksiselitteisesti selitä esitutkinnan viipymisiä, Puumalainen sanoo.

– Erityisen merkillepantavaa oli, ettei resurssikysymys selittänyt vakavimpia laiminlyöntejä. Tutkintatoimet oli saatettu tehdä, mutta esitutkintaa ei ollut suoritettu loppuun. Silloin on oikeastaan kyse resurssien tuhlaamisesta.

Puumalaisen mukaan osassa poliisilaitoksista viipymisiä saattoivat selittää myös puutteet esitutkinnan organisoinnissa ja seurannassa. Esimerkiksi Pohjanmaan poliisilaitoksen viivästymisiä selvitettäessä jäi Puumalaisen mukaan epäselväksi, oliko laitoksella ylipäätään minkäänlaista seurantajärjestelmää.

Ongelmat korjattavissa

Apulaisoikeuskansleri ehdottaa, että tällaiset ongelmat voisivat olla korjattavissa ottamalla käyttöön jo muissa poliisilaitoksissa hyviksi havaittuja ja toimivia seurantajärjestelmiä ja valvomalla niiden noudattamista.

Tiedotteessa nostetaan myös esiin, että Itä-Uudenmaan poliisilaitos selitti esitutkintojen viipymistä esimerkiksi keskusrikospoliisin lausuntojen viipymisellä. Kun esitutkintoja tarkasteltiin yksityiskohtaisemmin, selvisi, ettei viipyneissä esitutkinnoissa edes ollut tehty lausuntopyyntöä keskusrikospoliisille eikä yksikään keskeneräinen esitutkinta odottanut lausunnon valmistumista, Puumalainen kirjoittaa.

Lisää aiheesta:

Apulaisoikeuskansleri: Poliisi rikkonut toistuvasti lakia – "Asiassa ei mitään epäselvää"Eduskunnan oikeusasiamies: Esitutkintojen tilanne on hyvin huolestuttava – voi heikentää luottamusta poliisiinPoliisi ei välttämättä tutki vakaviakaan kunnianloukkauksia – samaan aikaan virkavallan huomio voi kiinnittyä pikkujuttuihinSeksuaalirikoksen uhriksi joutunut lapsi odottaa oikeuden päätöstä keskimäärin kaksi vuottaPoliisi sai yli 100 rikosilmoitusta vainoamisesta, kieltäytyi tutkimasta juttua vääristä syistä – huomautus: "Poliisin tehtävä ei ole arvioida epäillyn syyntakeisuutta"Iso osa poliisista tehdyistä rikosilmoituksista jää tutkimatta – Onko laki kaikille sama? "Ei poliisin tekemiä rikoksia villaisella paineta"
VäkivaltaPerheHelsingin SanomatSeksuaalirikoksetPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Väkivalta
  • to12:37
    Yhdysvallat

    Matriarkka hankkiutui eroon ex-vävystä murhaamalla – oikeus ei uskonut selityksiä

  • ke21:42
    Brasilia

    Brasilian historian verisin viranomaisoperaatio: Toistasataa ruumista rivissä

  • ke17:38
    Rikospaikka

    Lapsia ja nuoria manipuloiva äärimmäisen väkivaltainen verkosto rantautui Suomeen – poliisilla useita tutkintoja

  • 21.10.21:11
    Kanada

    Ensihoitajat löysivät kellarista nääntyneen "kuusivuotiaan" – totuus oli vielä hirveämpi

  • 15.10.21:10
    Yhdysvallat

    Isä ampui tytärtään hyväksikäyttäneen miehen – hakee sheriffiksi murhasyytteestä huolimatta