Lääkärit neuvoivat irrottamaan koomapotilaan koneista, mutta oma äiti ei luovuttanut – seitsemän kuukauden jälkeen tapahtui jotain ihmeellistä

Yhdysvaltalainen nainen vajosi koomaan syyskuussa 2018. Äiti taisteli aikuisen lapsensa puolesta, ja lopulta kamppailu tuotti tulosta.
Ohiossa asuva Kertisha Brabson, 31, heräsi koomasta seitsemän kuukauden jälkeen, kertoo CBS. Tuon ajan Kertishan äiti, Kertease Williams, oli taistellut tyttärensä elämän puolesta.
Kerteasen mukaan lääkärit olivat kutsuneet hänen tytärtään aivokuolleeksi ja halunneet irrottaa tämän elämää ylläpitävistä koneista. Äiti kuitenkin päätti taistella Kertishan puolesta, jolla itsellään on kaksi pientä lasta.
– Minulla ei ole lääkäritaustaa. En ole käynyt kouluja, mutta kun kyseessä on oma lapsesi, teet kaiken mahdollisen tuodaksesi hänet takaisin, Kertease sanoo CBS:n mukaan.
Vaipui koomaan omituisen käyttäytymisen jälkeen
Ennen koomaan vajoamista Kertisha oli käyttäytynyt oudosti. Hän kurotteli asioita, joita ei ollut olemassa, puhui järjettömiä ja tanssi kuin olisi konsertissa. Lopulta Kertisha sai sairauskohtauksen ja menetti tajuntansa seitsemäksi kuukaudeksi.
Kertishalla diagnosoitiin NMDA-reseptorivasta-aineiden aiheuttama aivotulehdus, jossa elimistö taistelee omia aivosolujaan vastaan.
Nyt lääkäri on toiveikas tulevaisuudesta
Jos twiitti ei näy, voit avata sen tästä.
Lääkärit olivat pessimistisiä Kertishan toipumisen suhteen, mutta oma äiti ei. Kertease sai tyttärensä hoitoon Ohion yliopistolliseen sairaalaan, jossa lääkäritiimi hoiti Kertishaa neljän kuukauden ajan. Huhtikuussa 2019 Kertisha heräsi.
Kertisha luuli edelleen elävänsä syyskuuta 2018. Hän kertoo kysyneensä sairaanhoitajalta, tietääkö hänen äitinsä tyttärensä tilasta.
Kertisha kotiutui, ja hänen lääkärinsä on toiveikas sen suhteen, että kolmekymppinen nainen voi elää terveen ja normaalin elämän.
Lähde: CBS
Uusimmat
-
10:39
Savonlinnaan matkalla olleessa bussissa levisi eteläafrikkalainen virusmuunnos, jo 56 ihmistä saanut tartunnan – "Kyse on suuren luokan piittaamattomuudesta"
-
10:26
Renny Harlinista julkaistaan elämäkerta syksyllä: "Perhettä ja läheisiä ystäviä lukuun ottamatta moni ei minusta tiedä paljoakaan"
-
10:20
Hiihdon MM-kisoissa paljastui koronatapaus – kultamitalisuosikin testitulos positiivinen
-
10:20
Suomen huoltopomo tiivisti MM-hiihtojen jättihaasteen yhdellä eleellä – "Siinä pitää pysyä vain kylmänä"
-
10:18
Syyttäjä: Kaikki Koskelan teinimurhasta syytetyt ovat syyllisiä murhaan – omaisten asianajajalta lohduton puheenvuoro: "Mikään ei tuo poikaa takaisin"
-
10:17
Ruotsalaishiihtäjän mestaruusjuhlat vaihtuivat veriseen romahdukseen
-
10:14
Lihansyönti leikkasi puoluekentän eläinjärjestöjen kyselyssä – "Kuntavaalit ovat myös eläinvaalit"
-
10:13
Pimeässä hohtavia haita löydettiin Uudesta-Seelannista – elävät meren hämärällä vyöhykkeellä
-
10:03
Salattujen elämien juonipaljastuksia! Hahmo viruu vangittuna mystisessä kartanossa – jääkö pahis vihdoin kiinni?
-
09:45
Kauppalehti: Nesteen miljardiluokan jalostamoinvestointi on menossa Rotterdamiin Porvoon sijaan
-
09:45
Maalipörssiä johtava Cristiano Ronaldo läväytti uuden tyrmäävän ennätyksen – "Meidän on kuoltava kentällä ennen sitä"
-
09:41
SM-liigan jäähykuningas ajoi NHL-lupauksen vaarallisesti laitaan – selvisi ilman rangaistusta
-
09:39
Sairaalahierarkiat ajavat hoitajia jopa pois alalta: "Vanhanaikainen johtamisjärjestelmä hiertää ja joutaisi jo romukoppaan"
-
09:10
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Bussimatkasta Helsingistä Savonlinnaan seurannut 56 eteläafrikkalaisen virusmuunnoksen tartuntaa
-
09:08
Tiedätkö sinä totuuden? Suomalaisilla on aivan väärä käsitys siitä, mitä lohta he syövät: "Mielikuvaharha"
-
09:07
Turhautuneen Jelena Välben radikaali ehdotus hämmentää kilpailijamaita: venäläistenkin keskuudesta kantautuu kritiikkiä – "Minulla olisi musta silmä, jos olisin tehnyt niin"
-
09:01
Kirsi Alm-Siira julkaisi aamuyön pikkutunteina kuvan, joka kuvastaa osuvasti lapsiperheen arkea – "Tuttu tunne"
-
08:57
Vesa Kallionpään kommentti: Ei sopua paikallisesta sopimisesta – ilman epätodennäköistä yllätyskäännettä hommasta ei tule mitään
-
08:31
Rauman telakalla karanteenissa olleilta työntekijöiltä löydetty 54 uutta koronatartuntaa – "Uusia tapauksia tulee löytymään vielä runsaasti"
-
08:25
Joni Mäki kohtaa haasteen, jollaista ei ole tullut vielä hiihtouralla vastaan – "Se on aika spesiaali"
-
Lataa lisää