Suomen A-maajoukkueen target-hyökkääjä Shefki Kuqi uskoo, että Suomi tulee tekemään kovia tuloksia vuoden 2008 EM-karsinnoissa. Puola-ottelu oli vain esimakua tulevasta.
Kuqi ei itse päässyt osallistumaan Puola-peliin ollessaan hoitamassa seurasiirtoon liittyviä asioitaan. Hyökkääjä uskoi, että Suomi hoitaa homman kotiin ilman häntäkin.
- Puola-ottelua en nähnyt, mutta tietysti olen puhunut siitä nyt jälkeenpäin muiden pelaajien kanssa. Erittäin hyvä tulos tietysti ja monelle se varmasti oli myös iso yllätys. En minä nyt niin kauhean yllättynyt kuitenkaan ollut, Kuqi toteaa.
Kuqin mukaan Suomea on aliarvioitu syyttä jo pitkän aikaa jalkapallopiireissä.
- Meillä on maajoukkueessa hyvä ryhmä, kovempi kuin moni luuleekaan. Olemme minusta monessa pelissä myös pelanneet hyvin, mutta tuloksia ei vain ole saatu.
Kuqilla on suuri luotto Suomen kykyihin ja mahdollisuuksiin. Hyökkääjästä tuntuu sille, että nyt voisi olla se aika, kun Suomi tekee jalkapallohistoriaa etenemällä lopputurnaukseen.
- Jos saadaan hiukan käännettyä pelejä itsellemme ja vielä ripauksen onneakin mukaan, voi tämä joukkue yltää minusta ihan mihin vain.
Kuqi tietää, että viime lauantaina kaatui kova ryhmä.
- Nyt alla on ainakin paras mahdollinen alku karsinnoille, vierasvoitto ja vielä kovasta paikasta. Puola meni suoraan MM-kisoihin ja voitti karsinnoissa kaikki muut pelinsä paitsi Englantia vastaan.
Haasteet kovenevat
Suomella on edessään nyt vieläkin kovempi haaste, kun kaksissa edellisissä arvokisoissa neljän parhaan joukkoon selvinnyt Portugali tulee vierailulle.
- Portugali on silti vielä luokkaa kovempi joukkue. He ovat näyttäneet viime EM- ja MM-lopputurnauksessa, että ovat erittäin hyvä ja ennen kaikkea taitava joukkue. Portugali on etenkin yksilötasolla kova ja yksilöitten onnistumiseen he varmasti nytkin luottavat.
Suomi ei tekniikkakilpailussa Portugalille pärjää. Suomen vahvuudet ovat muualle.
- Meidän on lähdettävä siitä, että pystymme pelaamaan nimenomaan joukkueena. Uskon että olemme siinä Portugalia parempia.
Missattuaan Puola-pelin uhkuu Kuqi intoa päästä tositoimiin. Täpötäyden Olympiastadionin edessä pelaaminen on joka pojan unelma.- Peliin kotiyleisön edessä on joka tapauksessa kiva lähteä. Puola-voiton jälkeen joka pelaajalla on itseluottamus korkealla.
