Viides Kummeli-elokuva saa ensi-iltansa ensi viikon perjantaina. MTV:llä keskiviikkona vierailleet Kummeli-tähdet Timo Kahilainen ja Heikki Hela kuvailevat kansannaurattajien pitkää yhteistä taivalta neljän miehen raskaaksi avioliitoksi.
Koomikkoryhmä Kummelin tarina sai alkunsa jo 90-luvun alussa sketsiohjelmasarjan kautta, mutta tämän jälkeen joukkio on nähty useaan otteeseen myös valkokankaalla. Elokuvista viides, Kummeli V, saa ensi-iltansa ensi viikon perjantaina.
Vaikka yhteistä toilailua kaveruksilla on takana jo yli kaksi vuosikymmentä, eivät ryhmän tähdet ole vielä saaneet toistensa seurasta yliannostusta.
– Ei tämä kyllästytä, koska me ei tehdä tätä ihan koko aikaa. Kaikilla omat soosinsa ja sitten välillä tehdään yhdessäkin, MTV:llä keskiviikkona vierailleet Kummeli-tähdet Timo Kahilainen ja Heikki Hela kertovat.
Kummeli-miesten yhteinen historia juontaa paljon suosittua sketsisarjaakin pidemmälle. Kahilainen ja Hela tapasivat toisensa ensi kertaa jo vuonna 1979 soittaessaan yhdessä lukiobändissä. Myös toiset Heikit – Silvennoinen je Vihinen – ovat vanhoja bändikavereita.
– Semmoisia me ollaan ettei ei mene viikkoakaan, etteikö joku kysyisi, että missä ukko pyörii. Siihen on vuosien varrella totuttu, että tietyllä tavalla ollaan naimisissa, miehet nauravat.
– Tämä on sellainen neljän miehen raskas avioliitto! Jotenkin se vain toimii. Ja oltaisiin me varmaan yhä kavereita ilman Kummeliakin, Hela uskoo.
Kotiseuduilla saa kulkea rauhassa
Kolme neljästä Kummeli-tähdestä on kotoisin Kangasalta. Kotiseuduillaan miehet toki tunnetaan, mutta siellä he saavat suursuosiosta huolimatta kulkea rauhassa. Toisin on maakunnissa: vaikka edellisestä Kummeli-elokuvasta on jo jokunen vuosi aikaa, fanit eivät ole tähtiä hiljaiselon aikana unohtaneet.
Kaupungeissa juttukavereita löytyy usein etsimättäkin.

