Kuluttaja-lehden mukaan terveellisessä leivässä on kuitua oltava vähintään 6 prosenttia. – Jos haluaa syödä jotain muuta kuin ruisleipää, on vaikeaa löytää runsaskuituista tuotetta, ravitsemustieteen professori Mikael Fogelholm kertoo Kuluttaja-lehdessä 5/2013.
Kuluttaja-lehden tutkimuksessa selvitettiin, kuinka kuitupitoisia myynnissä olevat leipälajit todella ovat. Kuluttaja-lehti testasi muun muassa Fazerilta Ruis Real ja Klassikko kauraleivän. Vaasa-tuotemerkin alta testatuksi tulivat Taikaruis 100% paahtoleipä, Ohraleipä sekä Ruispalat. Testeissä oli mukana myös Elosen Vehnäpatonki.
Ravitsemustieteen professorin ja ravitsemusterapeutti Jenni Lapin mielestä ravintoarvoiltaan vehnäpitoiset ohra- ja kauraleivät kuuluvat samaan kategoriaan vehnäpatongin kanssa. Esimerkiksi Vaasan ohraleipä ja Fazerin kauraleipä sisältävät enemmän valkoista vehnäjauhoa kuin ohraa tai kauraa. Tuotteita nimetessä ei kuitenkaan ole mitään tiettyä sääntöä, kuinka paljon esimerkiksi ohraa tuotteessa tulee olla, jotta sitä voisi kutsua ohraleiväksi.
Terveellisimmäksi ja vähäsuolaisimmaksi valikoitui Fazerin Ruis Real. Vähiten kuituja löytyi taas Elosen Vehnäpatongista. Vaasan Taikaruis-nimeä kantavasta paahtoleivästä löytyi runsaasti lisäaineita, mutta se on kuitenkin hyvin kuitupitoinen. Vaasan Ruispalat olivat kyseisten tuotteiden joukossa edullisin leipä ja siinä on myös runsaasti kuituja.
Fazerin Klassikko kauraleipä sisältää nimestään poiketen enemmän vehnää kuin kauraa. Myös Vaasan Ohraleiväksi kutsuttu leipä sisältää enemmän vehnää kuin nimessäkin mainittavaa ohraa.
Mitä testatut leivät sisältävät?
Fazerin Ruis Real
Ainekset: Täysjyväruis 54% (jauho, jyvä, rouhe), vesi, siirappi, ohra- ja ruismallasuute, merisuola (0,7%) ja hiiva.

