Patrik Niklas-Salminen on noussut kertaheitolla suomalaisen urheiluväen tietoisuuteen. 18-vuotias suomalaislupaus pelaa lauantaina Wimbledonin poikien sarjan välierässä.
Tampereelta kotoisin oleva Niklas-Salminen muutti Helsinkiin vuonna 2012 harjoitellakseen Jarkko Niemisen tennisakatemiassa. Sitä ennen oli jo alkanut yhteistyö nykyisen valmentajan – ja tennisakatemian johtajan – Federico Riccin kanssa. Nieminen oli houkutellut italialaisen Riccin Suomeen valmentamaan.
"Jalat täytyy kuitenkin pitää maassa ja jatkaa kovaa työtä."
Niklas-Salmisen valmentaja Federico Ricci
– Heti ensimmäisenä päivänäni Suomessa näin "Pattin" pelaavan jossain kansallisessa turnauksessa Kaarinassa. Taistelutahto oli nähtävissä, mutta tennistaidot olivat vähän niin ja näin. Tässä on tehty paljon töitä, Ricci kertoo MTV Sportille.
Ennen Niklas-Salmista suomalaispelaajista vain Jarkko Nieminen ja Henri Kontinen ovat menestyneet yhtä hyvin poikien grand slam -turnauksessa. Nieminen voitti Yhdysvaltain avoimet vuonna 1999, ja Kontinen oli häviämässä Wimbledonin finaalia 2008. Menestys juniorina ei silti takaa mitään ammattilaisuraa ajatellen.
– Potentiaali on ehdottomasti olemassa, mutta täytyy muistaa, että potentiaali on vain ajatus. Unelman muuttaminen todellisuudeksi, potentiaalin muuttaminen menestykseksi – siinä välissä on paljon kovaa työtä, Ricci muistuttaa.


