Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Krista Pärmäkoski huomautti Tour de Skin luonteesta – "Olen aloittanut usein aika huonosti"

2:22Krista Pärmäkoski Tour-startistaan: Ei onnistuminen, mutta perusvarma vetoKrista Pärmäkoski kommentoi Tour de Skin avaustaan MTV Urheilulle. Lehtikuva
Julkaistu 29.12.2018 18:24

OSSI KARVONEN/TEEMU JORDBERG

Krista Pärmäkoski alleviivasi malttia, kun hän sijoittui 12:nneksi maastohiihdon Tour de Skin avauskisassa Italian Toblachissa lauantaina. 

Tour de Ski 2018-19 ohjelma – tässä suomalaishiihtäjät, kilpailut ja kokonaistilanteet

Pärmäkosken avaus, 12. sija vapaan sprintistä, oli kelvollinen. Varsinkin niukka selviytyminen aikavertailusta välieriin oli tärkeä juttu, sillä suomalaistähti nappasi sillä lisää tärkeitä bonussekunteja. 

– Tästä on hyvät lähtöasetelmat, mutta tässä on vielä monta kisaa ja tilanne voi muuttua moneen suuntaan. Itse olen aloittanut Tourin monesti aika huonosti ja välillä ollut aika kaukanakin, mutta sieltä pystyy neljäntenä tai viidentenä kisapäivänäkin nousemaan vielä aika korkealle, Pärmäkoski kommentoi kisan jälkeen MTV Urheilulle. 

Pärmäkoski summaa Tourin avauspäivän ja ennakoi huomista 10 kilometrin vapaan kisaa pääkuvan videolla. 


LUE MYÖS: Krista Pärmäkoski lähellä finaalipaikkaa kovassa seurassa – "Nopeuteni ei riittänyt heitä vastaan"

2:12Sprinttivalmentaja Mikko Virtanen: Sössimme suksien kanssaSuomen sprinttivalmentaja Mikko Virtanen kommentoi huollon epäonnistumista MTV Urheilulle kisan jälkeen.

Lisää aiheesta:

Ristomatti Hakola kohtasi Matti Heikkisen kisaladulla – "Siinä oli kaksi henkisesti lyötyä kaveria"Krista Pärmäkoski lähellä finaalipaikkaa kovassa seurassa – "Nopeuteni ei riittänyt heitä vastaan"Suomen joukkue hämmästyttävän vaisu Tour de Skin avauksessa, huoltopäällikkö avautui Ylelle – "Meidän moka"Kerttu Niskaselle jäi vielä menohaluja: "Vähän liian lyhyt Tour"Aino-Kaisa Saarisen kasvoille nousi hymy – "Olen näköjään onnistunut jouluna"Pärmäkoski hakemaan huippuiskua Tour de Skille – "Nyt on kaikki annettu"
MaastohiihtoKrista PärmäkoskiUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen13:58
    Krista Pärmäkoski

    Hiihtokausi käyntiin – näin kävi Krista Pärmäkosken

  • Eilen08:41
    Hiihtolajit

    Suomalaishiihtäjistä kantautuu lupaavia puheita – valmentajalta kutkuttava arvio olympialaisista: "On realistista"

  • to19:31
    Doping

    Dopingista kärynnyt Victoria Carl palkittiin

  • to09:29
    Hiihtolajit

    Venäjän valituksesta uutta tietoa

  • to07:09
    Perttu Hyvärinen

    Venäläishiihtäjät yllättäen paikalla – Perttu Hyvärinen: "Erikoinen tilanne"