Oluenteossa käytettävän kotimaiselle humalalle olisi paljon kysyntää, kerrotaan Luonnonvarakeskuksesta (Luke). Kotimaisen humalan taimia kysytään viikoittain, sanoo Luken erikoistutkija Susanne Heiska.
Kiinnostusta on myös Luken palveluun, jossa omia humalakasvejaan voi esimerkiksi puhdistuttaa kasvintuhoojista ja kasvattaa taimia viljelmän perustamista varten.
Heiskan mukaan etenkin kasvava pienpanimotrendi on lisännyt kiinnostusta kotimaiseen humalaan. Tällä hetkellä taimia on kuitenkin tarjolla viljelyyn hyvin vähän.
– Lukessa on tehty pitkäjänteistä työtä, jotta tervettä kotimaista taimea saataisiin markkinoille.
Luke tekee parhaillaan kokeita eri humalien viljelyominaisuuksista. Parhaista humalista saadaan joidenkin vuosien päästä taimia markkinoille. Humalista voitaisiin tulevaisuudessa jalostaa lajikkeita, ja Heiska näkee siinä vientimahdollisuuden kotimaisen humalan ainutlaatuisen geeniperimän vuoksi.
– Humalaa viljellään paljon Keski-Euroopassa, jossa viime vuosien uutena trendinä on ollut aromihumalalajikkeiden määrän kasvu. Uusi aromilajikkeiden jalostukseen soveltuva geeniaines voisi kiinnostaa myös eurooppalaisia kasvinjalostuslaitoksia.
Aromihumalalajikkeet kärsivät kuumuudesta enemmän kuin katkerohumalat, ja aromihumalan tuotanto voi Heiskan mukaan käydä tulevaisuudessa vaikeaksi kuivuvilla ja lämpenevillä alueilla.
– Silloin voisimme olla varteenotettava humalantuotantoalue ja tuottaa sitä Keski-Euroopankin tarpeeseen. Se on yksi visio.
Paikallisuus ja kotimaisuus markkinavaltteja
Kotimaisella humalalla olisi enemmän kysyntää pienpanimoiden keskuudessa kuin tällä hetkellä voidaan tuottaa, uskoo espoolaisen Fat Lizard -panimon perustajajäsen .

