Korona ei tunnu suitsineen ihmisten auttamishaluja, pikemminkin päinvastoin. Vaikka joidenkin avustusjärjestöjen fyysisten rahakeräysten tuotto uhkaa jäädä aiempia vuosia vähäisemmäksi, toimintaa tuetaan muilla tavoin.
Pelastusarmeijalla tämän vuoden kokonaiskeräystulot ovat olleet kasvussa viime vuoteen nähden. Viestintäjohtaja Eija Kornilowin mukaan nettikeräys on tuottanut viimevuotista enemmän.
– Meillä on kyllä keräykset keskimääräisesti nousseet tänä vuonna noin kymmenellä prosentilla, hän sanoo STT:lle.
Pelastusarmeijan tunnusomaiset padat, joihin kadunkulkija voi tiputtaa lahjoituksensa, ovat kuitenkin keränneet tavallista vähemmän. Kornilow arvelee tämän johtuvan siitä, että ihmiset ovat liikkuneet vähemmän ulkona ja käteisen käyttöä on pyydetty välttämään. Joulupatakeräys on yleensä ollut noin miljoonan euron luokkaa.
– Jos vertaa lukuja keskenään, ollaan aika tasoissa. Kun katukeräys on hieman vähempi, tämä nettikeräys on puolestaan hieman suurempi, Kornilow sanoo.
"Kaveria ei jätetä"
Hurstinavun tämänvuotinen joulukeräys on Heikki Hurstin mukaan onnistunut hyvin. Ulkopuoliset tahot ovat laittaneet liikkeelle menestyksekkään keräyksen.
– Elintarvikkeita on tullut niin, että kahdelletuhannelle ihmiselle on saatu tehtyä jouluiset ruokapussit. Rahallisesti keräys on tuottanut 300 000–400 000 euron paikkeilla, hän sanoo STT:lle.
Joulupusseihin on laitettu tuoretta tavaraa, jossa päiväystä riittää, mutta pitkin vuotta hävikkiruokaa on saatu kerättyä niin paljon, että ruokajakelua on voitu järjestää kahdesti viikossa Helsinginkadulla Kalliossa.
