Koneellinen pyykinpesu ja -kuivaus kotona maksaa noin 384 euroa vuodessa
Työtehoseurassa on laskettu, mistä muodostuu kotona pestävän pyykin ja koneellisen pyykinkuivauksen kustannukset. Laskelmissa on otettu huomioon sekä muuttuvat että kiinteät kustannukset.
Muuttuvat kustannukset ovat pyykinpesukoneen pesuaineen, veden ja sähkön kulutusta. Markkinoilla olevat pesuaineet ovat jauheita (tiivisteet ja perinteiset), nesteitä tai tabletteja. Pesuainepakkausten annosteluohjeet voivat olla hyvinkin tulkinnallisia. Pesuaineen kustannuksiin vaikuttaa oleellisesti annostelu. Sopivaan annostukseen vaikuttavat pyykin likaisuus, pestävä pyykkimäärä ja veden kovuus. Annostelun seurantaa vaatii lisäksi pesuaineiden koostumuksen jatkuva muuttuminen.
Kiinteiden kustannusten lähtökohtana on koneen hankintahinta. Lisäksi on otettu huomioon vuotuinen poisto, joka ilmaisee koneen käytöstä aiheutuvan arvon alenemisen. Koneeseen sijoitetulle pääomalle on laskettu korkoa viiden prosentin mukaan. Korjaus- ja huoltokustannusten perusteena on käytetty myös viittä prosenttia hankintahinnasta.
Kotona pestävän ja koneellisesti kuivattavan pyykkikilon kokonaishintaan on vuotuiset kiinteät ja muuttuvat kustannukset laskettu yhteen ja jaettu se vuodessa pestävällä pyykkimäärällä, joka esimerkkilaskelmassa oli 630 kg eli neljä pyykkikoneellista viikossa ja 200 koneellista vuodessa. Pyykinpesun ja kuivauksen kokonaiskustannukset ovat kotitalouden koneilla vuodessa keskimäärin 387,53 euroa, jolloin vuotuiseksi pyykkikilon hinnaksi tulee 0,62 euroa.
Koneellisesti pyykkiä kuivattaessa on syytä ottaa huomioon, että ilman avulla kosteuden tiivistävä kuivausrumpu tarvitsee aina hyvin ilmastoidun huoneen ja riittävästi korvausilmaa, jotta laite toimii moitteettomasti ja sen sähkönkulutus pysyy mahdollisimman kohtuullisena.
Energiataloudellisin vaihtoehto on kuivattaa pyykkiä narulla ulkona, jolloin kuivaukseen tarvittava energia saadaan ilmaiseksi. Käytännössä tämä on harvoin mahdollista johtuen muun muassa sääolosuhteista, tila- ja varusteratkaisuista sekä kuivausaikavaatimuksista. Kuivatettaessa pyykkiä huoneilmassa naruilla kuivissa olosuhteissa lämpöenergiaa kuluu 0,7 kWh haihdutettua vesikiloa kohti. Tämä on kolmanneksen vähemmän kuin kuivausrummussa kuivattaessa. Käytännössä kylpyhuoneen olosuhteet ovat useimmiten kosteat suihkussa käyntien ja puutteellisen ilmanvaihdon vuoksi. Näin pyykistä haihdutettava vesimäärä suurenee ja lämpöenergiankulutus voi olla jopa kaksinkertainen.
Lähde: Työtehoseura
Uusimmat
-
12:03
MTV Uutiset seuraa Niinistön ja rouva Haukion valtiovierailua Tukholmassa – kuninkaan mukaan Suomi ja Ruotsi liittyvät samanaikaisesti Natoon
-
11:57
Niko Ranta-aho lupasi unohtaa miehen velat, jos tämä seisoisi "samassa rintamassa" Katiska-oikeudenkäynnissä – syyttäjän mukaan kyse oli uhkailusta: MTV paikalla oikeudessa
-
11:54
Vauva varasti shown Mika Aaltolan Nato-haastattelussa MTV:lle: "Olen vähän lastenhoitovuorossa täällä" – katso kuinka kaksi työtä sujui yhdellä kertaa!
-
11:45
Valtava myllytys muutti Mikael Granlundia – "Kun jokainen haluaa joka puolelta jotain, sitä alkaa olemaan vähän varovaisempi"
-
11:30
USA:n kiekkotähdet Tampereen yöelämässä – pelaajien toiminta MM-turnauksessa herättää ihmetystä: "Onko tämä enää huippujääkiekkoa?"
-
11:30
Ex-jalkapalloilijan hyppy epäonnistui – putosi kuolemaansa, vaimo kuvasi tapahtunutta veneestä
-
11:28
Rouva Jenni Haukio luotti Ruotsi-vierailullaan vaaleansiniseen – erityisesti kukkakuviointi kiinnitti huomion
-
11:27
Suomen tulee hakea Nato-jäsenyyttä, esittää ulkoasiainvaliokunta – Halla-ahon mukaan Natoon liittyvä "mutuilu" on vähentynyt
-
11:20
Venäjän tykistö ampuu umpimähkään, koska ei muutakaan voi – Ukraina vastaa "erittäin tehokkailla" lahjahaupitseilla
-
11:18
Kirjailija Miki Liukkonen ja laulaja Rita Behm kihloihin
-
11:09
Tutkimus löysi mahdollisen selityksen kätkytkuolemalle
-
11:02
Ukraina: Venäjä iskenyt ohjuksilla Koillis-Ukrainaan – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
10:58
Nuoret erimielisiä Naton tuomasta turvasta: "Lissabonin sopimus olisi riittänyt" – kansanäänestyksen sivuuttaminen sai sekä ymmärrystä että hämmennystä
-
10:51
USA:n toilailu Leijonia vastaan kuumensi tunteet: Petteri Sihvonen kiehahti Jonne Virtaselle – "Ota iisisti ennen kuin saat sydänkohtauksen"
-
10:47
Aleksandr Ovetshkin palasi Venäjälle – "En voi edes kuvitella, millaista se olisi ollut 1990-luvulla"
-
10:42
Ruotsi allekirjoitti Nato-hakemuksensa – ulkoministeri Linde: Hakemus jätetään yhdessä Suomen kanssa
-
10:22
Poliisi huolissaan mopoiluista, yli puolet tarkastetuista sai sakkoa – myös vanhempien käytös välinpitämätöntä ja "poliisia syyllistävää"
-
10:18
Nato-Suomi olisi sama Suomi kuin nytkin, RKP:n ryhmänjohtaja muistuttaa – ydinaseita ja uusia tukikohtia tuskin nähdään: "En usko, että Nato sellaista edes haluaa"
-
Vinkkejä kodinhoitohuoneeseen Mainos
-
10:08
Kevät antaa odotuttaa itseään kuukausiennusteessa, viileää ja sateista – Pekka Pouta: "Eihän tämä lohdulliselta näytä"
-
Lataa lisää