Helsingin käräjäoikeuden keskiviikkona antama päätös on hämmentävää luettavaa. Kyse on siitä miten poliisihallinnossa ohitettiin tahallaan tai tietämättömyyttään salaisilla määräyksillä eduskunnan säätämä laki, kirjoittaa MTV Uutisten rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä.
Oikeusjutussa oli kyse Helsingin poliisin tietolähteistä eli kansankielellä vasikoista ja niiden valvonnasta. Oikeus hylkäsi kaikkien syytteet epäselvien säännösten takia.
Poliisi ei kuitenkaan jutusta puhtaana selvinnyt. Yksi esimerkki on se miten eduskunnan edellyttämän valtakunnallisen tietolähderekisterin toteutuminen kesti poliisissa 13 vuotta.
Keskiviikkona annetun päätöksen perusteluissa oikeus pui sitä miten tietolähteiden rekisteröimisestä on säädetty ja millaisia määräyksiä niistä on annettu.
Laki voimaan 2005
Ennen vuotta 2005 poliisin tietolähteistä ei sanottu laissa mitään. Heinäkuussa 2005 tuli voimaan poliisilain muutos, jossa säädettiin tietolähteiden käytöstä ja niiden rekisteröinnistä. Pykälään kirjattiin: ”Tietolähdettä koskevat tiedot voidaan tallettaa henkilörekisteriin.”
Kuitenkin hallintovaliokunta tuolloin totesi, että rekisteröinti oli tarpeen valvonnan takia ja vain aivan poikkeuksellisesti tietolähde voitaisiin jättää rekisteröimättä. Samaan aikaan voimaantulleessa poliisin henkilötietolaissa puhuttiin tietojen tallettamisesta valtakunnalliseen tietolähderekisteriin.
Käräjäoikeus tuli nyt päätöksessään siihen tulokseen, että lain mukaan poliisin tietolähteet olisi pitänyt kirjata 20. heinäkuuta 2005 alkaen pysyvään tai tilapäiseen valtakunnalliseen rekisteriin.
Rekisteri olisi tarpeen valvonnan takia eli jälkikäteen sen avulla kyettäisiin selvittämään keneltä tietoa on saatu ja millaista se on ollut, jos syntyisi esimerkiksi epäilyjä poliisin ja tietolähteen liian läheisistä väleistä.

