Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Kairo ei nuku koskaan – paitsi eilen

www.jannetorikka.fi
Julkaistu 17.08.2013 20:19(Päivitetty 17.08.2013 20:20)

"Mister, ei!", jyrähtää siniseen yöpaitamaiseen djellabaan pukeutunut, kadunreunuksella istunut mies. Hyvin nähty, sillä välissämme oli paksu puu. Olin ottamassa valokuvaa seinägraffiteista: toisessa pilkattiin Muslimiveljeskuntaa, toisessa Barack Obamaa. Hän oli lisäkseni ainoa sivukadun kivetyksiä kuluttanut ihminen. Lähes 40 asteen paahde ei niillä kulmilla houkutellut ulkoilemaan.

Läheisellä Toukokuun 15. päivän sillalla, sen Gizan kaupunginosan puoleisessa päässä, seisoi panssariajoneuvo ja kaksi poliisien miehistöautoa. Niiden miehistö näyttää toimettomalta.

Eilen siltaa pitkin marssi tuhansia Muslimiveljeskunnan tukijoita Gizasta Ramsesin aukiolle. Tänäänkin piti marssia. Veljeskunta oli uhannut järjestää mielenosoituksia joka päivä seuraavan viikon ajan. Sellaista ei ilmaantunut. Raju väkivalta, protestiväsymys ja kuumuus ovat vieneet mehuja. Päivän ainoa todella kiihtynyt tilanne oli Ramsesin aukion al-Fatehin moskeijalla. Sillan turvallisuusjoukot poistuivat vaikka päivä ei ollut edennyt edes iltaan.

Eiliseen verrattuna Kairo on jälleen jalkeilla. Kauppoja oli taas auki, ihmisiä liikkeellä helteestä huolimatta ja tienylitykseen oli keskityttävä kunnolla. Suojatie ovat nopeat jalat. "Sanotaan että Kairo ei nuku koskaan, mutta eilen se kyllä nukkui", kuvasi eräs tapaamani henkilö suurkaupungin aavemaista autiutta.

Jonkinlaiseen arkeen ollaan siis palaamassa, ei kuitenkaan poliittisen arkeen. Kahviloissa istuu väkeä, mutta se ei ole täysin joutenoloista, jos mittarina on päivän tapahtumien seuraaminen. Miehet tuijottavat nurkkiin korkeuksiin asennettujen televisioiden ruutuja. Koko päivä on tullut suoraa lähetystä kommentteineen al-Fatehin moskeijan tilanteesta, hallituksen edustajien lausuntoja ja ulkomaisten ministerien kommentteja.

Egyptiläiset on tuomittu seuraamaan ja puhumaan politiikkaa. Ei ole varaa 'ei nyt vaan kiinnosta'-luksukseen kuten Suomessa, taloushuolistamme huolimatta. Politiikka vakavine tapahtumineen ja seurauksineen vyöryy päälle ja maistuu leivän hinnassa.

Egyptin väliaikaishallitus Mursin tukijoille: Tulkaa järkiinne

Murheellinen raivon päivä Egyptissä: Yli 170 kuoli

BBC: Osa mielenosoittajista lähtenyt saarretusta moskeijasta

Lähde: Armeija neuvottelee mielenosoittajien kanssa moskeijassa

Poliisi pidätti yli tuhat mielenosoittajaa

Tee-se-itse –miehet partioivat Kairon yössä

Lisää aiheesta:

Helena Petäistön kolumni: Onko Ranska sisällissodan partaalla?Kommentti: Suomessa synkistellään, Italiassa elämä jatkuu – miksi kaiken jo nähneessä Välimeren maassa osataan nauttia elämästä koronakriisin keskellä?Kommentti: Banaanin tuoksu on vaihtunut kyynelkaasuun – Hongkongilaiset elävät yhä ahtaammalla omassa kaupungissaan Helena Petäistö kuvailee Ranskan mellakoita hirveimmiksi vuosikymmeniin: Urbaania sissisotaa jouluvaloissa – vaikea uskoa, että Macron enää nousisi tästäKommentti: Vuosi Charlie Hebdon iskuista – terassikahveista vasta-ase terrorilleHelena Petäistön kolumni: Attentaattien Pariisi
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:56
    Donald Trump

    Ulkoministeri: Trump antanut Unkarille luvan poiketa pakotteista

  • Eilen23:14
    Israelin ja Hamasin sota

    Hamas luovutti jälleen ruumiin Israelille

  • Eilen20:59
    Benjamin Netanjahu

    Netanjahusta pidätysmääräys Turkissa

  • Eilen20:53
    Donald Trump

    Trumpilta myönnytys Unkarille?

  • Eilen20:00
    Australia

    Mies syttyi palamaan lentokentän business loungessa