On hätkähdyttävää miettiä, että siitä on vain muutamia vuosia aikaa, kun Kai Suikkanen kuului tämän maan kuumimpien jääkiekkovalmentajien joukkoon.
Suikkasta pidettiin vuonna 2012 paikoin jopa ykkösehdokkaana maajoukkueen päävalmentajaksi Jukka Jalosen jälkeen. Osa asiantuntijoista liputti avoimesti ”Kultasormi” Suikkasen puolesta.
Tästä Keskisuomalaisessa julkaistusta STT:n jutusta selviää, että Suikkanen johti kesällä 2012 äänestyksiä tulevasta maajoukkuevalmentajasta. Vedonlyöntiyhtiö Unibetkin oli asettanut Suikkaselle pienimmät kertoimet Leijonien peräsimeen.
Suikkasen meriitit puhuivat puolestaan vastaansanomattomalla tavalla. Suikkanen johdatti keväällä 2012 Pelicansin SM-liigassa hopealle, mikä oli seuran ensimmäinen mitali pääsarjatasolla.
Maineteot muistettiin aiemmiltakin kausilta. Suikkanen oli nostanut TPS:n kauden 2008–09 aikana komeasti runkosarjan viimeiseltä sijalta pudotuspeleihin, ja seuraavalla sesongilla räjähti jättipotti. Suikkanen palautti TPS:n yhdeksän vuoden tauon jälkeen kultakantaan – liigan toiseksi pienimmällä pelaajabudjetilla.
Ensimmäisellä Mestis-kaudellaan 2006–07 Suikkanen oli vienyt Hokin täysin puskista mestariksi ohi sarjan suurten Jukurien, Sportin, TuTon, ja KooKoon. Kärkijoukkueiden budjetit olivat jopa kaksi–kolme kertaa Hokkia suurempia.
Kaava toistui Suomessa seurasta toiseen: Suikkanen valmensi – menestys seurasi.

