Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lobbarit aiheuttavat närää Säätytalon ulkopuolelle jääneissä: "Aika erikoinen veto" – Rinne ei näe ristiriitaa

Kuvassa Antti Häkkänen / AOP
Julkaistu 10.05.2019 15:29(Päivitetty 10.05.2019 16:31)

MTV UUTISET – STT

Hallitusneuvottelujen ulkopuolella olevien puolueiden näkemys muiden kuin poliitikkojen osallistumisesta hallitusneuvotteluihin ei jäänyt epäselväksi eduskunnan perjantain täysistunnossa. Asiaa kritisoitiin niin kristillisdemokraattien, kokoomuksen kuin perussuomalaistenkin riveistä.

– On aika erikoinen veto, että lobbarit kirjoittavat Suomessa hallitusohjelmaa, kritisoi kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkänen STT:lle ennen täysistuntoa.

– Vihreillä on lobbaritoimiston vetäjä, SDP:llä ja vasemmistoliitolla SAK:n ja JHL:n virkailijat neuvottelemassa, Häkkänen lisäsi ja kuvasi tilannetta huolestuttavaksi ja ennenkuulumattomaksi.

Asiaa täysistunnossa kommentoinut kristillisten Päivi Räsänen kuvaili tilannetta uudeksi.

– Lobbarit eivät siis juoksentele siellä Säätytalon käytävillä vaan istuvat kokoussaleissa kirjoittamassa hallitusohjelmaa. Arvoisa puhemies, tästä on varmasti hyvä käydä keskustelua, koska käytäntö ainakin siihen, mitä ainakin itse olen kokenut, vaikuttaa aika uudelta, sanoi KD:n ryhmää johtava Räsänen.

Lobbareista puhuttu ennenkin

Edunvalvontajärjestöjen ujuttautuminen hallitusneuvotteluihin ei kuitenkaan ole ainutkertaista. Myös vuonna 2011 media raportoi, että SDP:tä ja vasemmistoliittoa edusti neuvottelijoina, työryhmien sihteereinä tai avustajina useita SAK:n, STTK:n ja jäsenliittojen lobbareita.

Sitä edellisen porvarihallituksen sorvatessa hallitusohjelmaa Säätytalossa päivystivät työnantajien edustajat, vaikkakaan eivät neuvottelupöydissä. Elinkeinoelämän keskusliitto EK vaikutti poikkeuksellisen tiiviisti hallitusohjelman sisältöön, kuvaili työnantajajärjestön silloinen toimitusjohtaja jälkeenpäin Suomen Kuvalehdelle.

Leif Fagernäs

Vuoden 2015 hallitusneuvottelijat kuulivat edunvalvontajärjestöjä varsinkin asuntopolitiikasta. Kantojaan kävi kertomassa asiantuntijoita muun muassa Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus ARAsta, Kiinteistöliitosta ja Rakennusteollisuudesta.

Tuolloinen hallituksen muodostaja Juha Sipilä (kesk.) oli toivonut, että työryhmät eivät kutsuisi puheilleen edunvalvonnasta palkkaa saavia asiantuntijoita. Hänen mukaansa oli kuitenkin työryhmien arvioitavissa, minkälaista asiantuntemusta ne tarvitsevat.

Rinne ei näe ristiriitaa

Tällä kertaa SDP on esimerkiksi nimennyt työmarkkinoita käsittelevään pöytään yhdeksi edustajakseen SAK:n johtajan Saana Siekkisen ja Elinvoimainen Suomi -pöytään Teknologiateollisuuden innovaatioasioiden päällikön Tino Aallon.

Poliittisesta asiantuntijaryhmästä löytyy myös vahvan työmarkkinataustan omaava demarivaikuttaja Vesa Mauriala JHL:stä.

Kestävän talouden Suomi -pöydässä edustaa puolestaan keskustaa ekonomisti Vesa Vihriälä, joka on entinen Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen ja Elinkeinoelämän valtuuskunnan toimitusjohtaja.

Rinne ei näe tässä ristiriitaa aiempiin puheisiin, kun hän on korostanut sitä, että Säätytalolle lobbarit pääsevät vain kutsuttuina.

– Puolueet arvioivat itse, ketkä he valitsevat edustajikseen neuvottelupöytään, Rinne korosti.

– Täällä ei tule juoksemaan lobbareita tämän neuvotteluprosessin aikana, muuta kuin näiden neuvotteluryhmien pyynnöstä.

Neuvottelijoita otettu laajalla kammalla

Vihreät on ottanut neuvottelijakseen esimerkiksi vaikuttajaviestintään erikoistuneen Miltton Networksin osakkaan Elina Moision, joka on kaupunginvaltuutettu Helsingissä ja esimerkiksi entinen ympäristöministerin erityisavustaja.

Vihreiden puheenjohtaja Pekka Haavisto kertoo, että vihreät ottivat neuvottelujoukkoihinsa mukaan hyvin laajalla kammalla ihmisiä, joilla on vahva poliittinen kokemus.

Haavisto huomauttaa, että puolueiden puheenjohtajat kävivät läpi sitä, millaisessa asemassa neuvottelijat voivat olla.

– Olemme nimenomaan lähteneet siitä, että lobbaaminen jonkin tietyn organisaation eteen ei ole mahdollista, Haavisto vakuuttaa.

Paljon neuvottelijoita tarvitaan

Yhteensä neuvottelupöytiä on parisenkymmentä, kun pienetkin ryhmät aloittavat työnsä ensi viikolla. Jokaisessa suuressa neuvottelupöydässä istuu kaksi edustajaa kustakin puolueesta. Osalla puolueista on kaikki kansanedustajat käytössä, mutta sekään ei pienimmille riitä.

Esimerkiksi RKP on haalinut neuvottelijoikseen muun muassa entisen puolustusministerin Ole Norrbackin puolustuspolitiikkaa puivaan pöytään. Hänen poikansa, kansanedustaja Anders Norrback puolestaan neuvottelee Hiilineutraali ja luonnon monimuotoisuuden turvaava Suomi -pääpöydässä.

Työmarkkinapöydässä RKP:tä edustaa Mats Nyman, joka on työskennellyt Akavan yhteiskunta-asioiden päällikkönä.

Poliittisessa asiantuntijaryhmässä RKP:n edustaa puolestaan Marcus Rantala konsulttitoimisto Rud Pedersen Public Affairista.

Juttua päivitetty 16.31 STT:n pidemmällä versiolla.

Lisää aiheesta:

Hallitusneuvottelujen puheenjohtajat karkasivat Säätytalolta kävelylle – näin Riikka Purra kommentoi tilannetta RKP:n kanssa: "Tämä on politiikkaa"Petteri Orpo hallitusneuvotteluiden lobbarilinjauksesta: "Tämä kestää pienen poikkeuksen"Entistä ammattimaisemmat lobbarit ovat teroittaneet kynänsä hallitusneuvotteluihin – ex-ministeri kertoo, mitä virheitä päättäjille kuiskutellessa tehdäänEnnätyslisäbudjettia sorvataan, Sanna Marin jäi etätöihin – kaksi demariministeriä poistui yllättäen terassille heti neuvottelujen alettua: "Käydään tarkistamassa pari asiaa"Antti Rinteen hallitus on nyt 100 päivää vanha – näin asiantuntijat arvioivat töppäykset ja ilonaiheet: "Alku on ollut monella tapaa erilainen"Haavisto haluaa lobbarirekisterin hallitusohjelmaan – Henriksson: "Meidän ei kannata luoda yhteiskuntaa, jossa pelätään ihmisten tapaamista"
HallitusPolitiikkaKokoomusAntti HäkkänenTyömarkkinatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hallitus
  • 7.10.17:37
    Politiikka

    Esiselvitys presidentin ja pääministerin Nato-vallanjaosta valmistui

  • 2.10.17:16
    Polttoaine

    Polttoaineiden verotus kevenemässä

  • 29.9.15:43
    Linnut

    Hallituksessa erimielisyyttä valkoposkihanhien "pistämisestä pataan"

  • 25.9.18:34
    Rikos

    Esitys: Passien kasvokuvat ja sormenjälkitiedot laajempaan rikostutkintakäyttöön

  • 25.9.16:44
    Alkoholi

    Alkoholin kotiinkuljetuksesta eripuraa: Yksi halusi hylätä lakiesityksen