VW-konserni on välillä sählännyt eri brändiensä kanssa, ja GTI:t ovat yksi luokka, jossa konsernin politiikka on herättänyt välillä hämmennystä.
Ei Suomeen
Tykkäsimme
- tasapainoisesta ajettavuudesta
- yliahtotoiminnosta
- ketteryydestä
- käsivaihteistosta
Emme tykänneet
- saa perus-GTI:n tuntumaan nopeasti tylsältä
Volkswagen Golf GTI täyttää pyöreitä, sen ensimmäinen versio tuli myyntiin vuonna 1976. Sen kunniaksi luvassa on erikoisversio, jollaista moni on varmasti jo odottanut. Uusi Clubsport-versio tarjoaa pellin alle yliahtotoiminnon avulla enimmillään 290 heppaa.
Palautetaanpa mieliin kilpailu konsernin sisällä. Tähän asti Golf GTI on ollut joko 220- tai 230-heppainen. Se on paininut siis samassa teholuokassa kuin sen Skoda-sisar Octavia RS, josta esiteltiin hiljattain 230 hv versio. Sitten meillä on Seat, jonka Leon Cupraa tarjotaan kahtena tehoversiona: 265 tai 280 hv. Audilla on tietysti vielä 300-heppainen S3, joka on tosin nelivetoinen – kuten on tietysti myös samantehoinen Golf R.
Kaikki siis tavallaan hyvin mutta ei kuitenkaan. Hyppäys Golf GTI:stä Golf Ärrään on ollut liian suuri. Siksi Golf GTI Clubsportille on jo ikään kuin luonnollinen ja valmis paikkansa mallistossa.




