Iso ja sulavalinjainen 6-sarjalainen on mahtipontinen ilmestys. Mattamaalipinta ja persoonallinen sisustus kruunasivat koeajossa olleen yksilön.
Tykkäsimme
- Moottorista
- Vaihteistosta
- Tyylikkyydestä
Emme tykänneet
- Alustan pintakovuudesta
- Ohjauksen tunnottomuudesta
BMW 6-sarjan Gran Coupé on pitkä, matala ja leveä. Se huokuu itsevarmuutta, jota mattaväri ja isot 20-tuumaiset vanteet korostavat. Yli viiden metrin kokonaispituus ei kuitenkaan korostu liiaksi sulavien muotojen ansiosta. Kokonaisuus on kauniisti balanssissa ja auto näyttää yksinkertaisesti sanottuna hyvältä.
Tyylikkyys jatkuu sisätiloissa valkoisen ja ruskean nahan sekä valkoisen puun yhdistelmällä. BMW Individual valikoimista poimittu yhdistelmä toimii ulkovärin kanssa hienosti. Viimeistely ja laatuvaikutelma eivät jätä toivomisen varaa minkään suhteen.
Voimalinjan hienostunut toiminta sopii auton muuhun olemukseen. Parhaimmillaan auto on maantienopeuksissa, mutta rengasmelu nousee valitettavan kovaksi. Tähän toki voi vaikuttaa valitsemalla astetta hillitymmän rengastuksen 20-tuumaisten ja 30-profiilisten renkaiden sijaan.
Tällä rengastuksella on todennäköisesti osansa myös koeajoauton suurimpaan ongelmaan. Alusta on terävissä saumoissa yllättävän pintakova ja välillä iskut tulevat lähes suodattamattoman tuntuisesti koriin asti aiheuttaen epämääräistä tärinää. Suuremmissa heitoissa auto menee mukavasti, joskin jäykimmälläkään iskunvaimennuksen säädöllä auto ei tarjoa kovin urheilullista vaikutelmaa. Toki painavan auton iskunvaimennuksen ja jousituksen optimoiminen on haastava tehtävä, mutta 180 000 euron autossa on oikeutettua odottaa hyvin toimivaa kokonaisuutta.
6-sarjan Gran Coupé jättää hieman kaksijakoisen vaikutelman. Se on ulkoisesti upea kokonaisuus ja voimalinja toimii niin kuin pitääkin. Ulkomittoihin nähden tilat eivät kuitenkaan ole erityisen hyvät ja alustan toiminta ei täysin vakuuta. Myös lähtöhinta on kilpailijoita huomattavasti korkeampi, mutta toki aloitusmallina toimiva 640d on myös Audin ja Mercedeksen aloitusmalleja tehokkaampi. BMW 6-sarjan Gran Coupé on auto, minkä hankintaa on vaikea perustella järjellä. Siitä huolimatta, tai ehkä juuri sen takia, se on varsin houkutteleva kokonaisuus.



