Kirjailija Jörn Donner: Syöpä ei pelottanut
Nuorena saavutetut elokuva-alan ansiot, myöhemmällä iällä Suomen kansan edustaminen Arkadianmäellä. Jörn Donner on lahjakas moniosaaja, jonka teoksia on käännetty muun muassa tanskaksi, englanniksi ja ranskaksi. Miltä vahvatahtoisesta miehestä tuntuu, kun saa tietää olevansa vakavasti sairas?
Jörn Donner tunnetaan paitsi kirjailijana, myös elokuvaohjaajana, entisenä kansanedustajana, Euroopan parlamentin jäsenenä ja diplomaattina. Tahdonvoimalla on ollut suuri merkitys koko Donnerin uran ajan. Luonteenlujuudelle tulikin entistä enemmän tarvetta, kun Donnerin keuhkoista löytynyt syöpäkasvain diagnosoitiin.
– Ensimmäinen reaktio kasvaimesta kuullessani oli hämmästys. Olin käynyt tarkastuksissa säännöllisesti, eikä kuvissa ollut koskaan ennen näkynyt mitään.
Vuonna 2006 todettu kasvainlöydös oli Donnerin perheelle kuitenkin lamauttava sokki. Pelottavaan sairauteen sairastunut isä ja puoliso oli läheisten mielessä jatkuvasti. Perheen oli vaikeaa hyväksyä Donnerin tila ja sen mahdolliset, vakavat seuraamukset. Vielä tässä vaiheessa Donner itse ei osannut asiaa edes pelätä.
– Perhe kärsi sairauden alkuvaiheessa enemmän kuin minä. En osannut vielä ollenkaan suhtautua asiaan sen vaatimalla vakavuudella.
– Kummastelin vain sitä, kuinka tuollainen kasvain oli ylipäätään päässyt kehittymään. En vielä uskonut sen olevan todellinen.
Vaikka kasvain pystyttiinkin onnistuneesti leikkaamaan, tuli sairaala tutuksi lähivuosina. Kontrollikäyntejä on edelleen kaksi kertaa vuodessa.
"Tupakointi ei aiheuttanut syöpääni"
Keuhkosyöpä on eräs Suomen yleisimmistä syöpätaudeista ja miehillä toiseksi yleisin heti eturauhassyövän jälkeen. On totta, että vain pieni osa keuhkosyöpäpotilaista voidaan parantaa ja että parhaat hoitomuodot sairauden hoitoon ovat sädehoito ja sytostaatit. Ajatus on pelottava.
– Vasta leikkauksen jälkeen ymmärsin, minkä takia perhe oli minusta niin hädissään. Siinä vaiheessa tajuntaan iski tilanteen vakavuus. Myös ajatus, että tämä saattaa olla tässä, käväisi mielessä.
Keuhkosyöpään sairastumisen yleisin syy on tupakointi, noin 90 prosenttia tapauksista johtuu tupakoinnista. Vaikka esimerkiksi työympäristössä saattaa olla useita keuhkosyöpävaaraa edistäviä tekijöitä kuten kromiyhdisteet ja asbesti, on hyvin harvinaista että tupakoimaton henkilö sairastuisi.
– Vaikka tupakointi tilastollisesti on keuhkosyövän pääasiallinen syy, en usko niin olleen minun kohdallani. Olin polttanut jo pitkään ilman minkäänlaisia merkkejä kasvaimista. Olen tupakoimalla toki itse edesauttanut sairauden syntymistä.
Donner pitääkin muita riippuvuutta aiheuttavia aineita aivan yhtä huonoina ja vaarallisina terveyden kannalta; alkoholi ja huumeet saattavat aiheuttaa yhtä vakavia seurauksia, nopeammin ja nuorempana.
– Onhan olemassa näitä 100-vuotiaita tupakanpolttajia, joiden terveydentilassa ei käytännöllisesti katsoen ole mitään vikaa. Samanikäisiä alkoholisteja on vaikea löytää, Donner toteaa.
Uusimmat
-
00:15
Tyly arvio: Yhdeksäsluokkalaisten ruotsin taidot surkealla tolalla
-
23:34
Voimakas maanjäristys ravisteli Afganistania ja Pakistania, kesti noin 30 sekuntia
-
23:25
Zelenskyi: Ukraina tarvitsee lisää asetarvikkeita, toivoo apua länneltä – MTV seuraa sotaa
-
22:41
Mikä oli Trumpin rooli aikuisviihdentähden hiljaiseksi maksamisessa? USA:ssa valmistaudutaan mahdolliseen rikossyytteeseen
-
22:19
SM-liigan viime kevään sensaatio loisti Tampereella – Olli Salo: "Ärsyttää jätkien puolesta"
-
22:15
Anna Puu on Kenian auringon alla – kertoi somessa testanneensa kuivakäymälää
-
22:13
Asiantuntija: Saatamme menettää vielä muutaman pankin lisää – newyorkilainen siirsi rahansa patjan alle
-
21:56
Suomalaisasiantuntija: Xin julistama "strateginen kumppanuus" Venäjän kanssa ei paljoa merkitse – "Ei vielä itsessään tarkoita mitään konkreettista"
-
21:54
HIFK:n Ilari Melart sai pelikieltoa törkytempustaan – tästä oli kyse
-
21:33
Vaarallinen hiivasieni leviää Yhdysvalloissa "hälyttävällä vauhdilla"
-
21:32
Nick Malikilta ja KooKoolta uskomaton taistelu – Tappara nyt voiton päässä välieristä
-
21:30
Kiira Korpi vastaa runokirjansa hurjaan arvosteluun: "Olen todella ylpeä omasta kirjastani"
-
21:07
Jasmin Kähärä ja Jasmi Joensuu erinomaisessa vauhdissa
-
20:38
Draamaa SM-liigan puolivälieräottelussa: Tappara uinahti kovassa paikassa – KooKoolle tuomittiin rankkari
-
20:22
HIFK on Suomen mestari – ratkaisu vain 36 sekuntia ennen loppua
-
20:17
Lihava Pentti-hylje aiheutti mittavan pelastusoperaation Turussa
-
20:16
Yhdysvaltalainen ilmatankkauskone kaarteli tunteja Pohjois-Suomen yllä
-
20:14
Amerikkalaiskoulun oppilaat halusivat auttaa opettajan tytärtä: Rakentavat ilman kättä syntyneelle tytölle proteesia
-
20:13
Vapaaottelijat nostivat toppinsa ylös – vilauttivat katsojille vielä uudestaankin
-
20:12
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
Lataa lisää