"Suomi on typerien sääntöjen maa" – Kioskilla asioinut eläkeläinen avautuu HS:ssa koiransa kohtelusta

hihna, pallo
Shutterstock
Julkaistu 03.05.2018 11:15

MTV UUTISET

Espoolainen koiranomistaja avautui Helsingin Sanomien mielipidepalstalla kokemuksestaan asioidessaan R-kioskilla. Eläkeläiseksi itsensä esitellyt henkilö oli mennyt lehtiostoksille pienen koiransa kanssa, mutta myyjä oli käskenyt viemään koiran ensin pois.

Asiakkaan tiedustellessa miksi, myyjä totesi syyksi sen, että kioskilla myydään elintarvikkeita.

– Jo on paksua! Ymmärtäisin, jos elintarvikkeita myytäisiin avoimilla tiskeillä, kuten lihaa tai kalaa tai muuta ilman pakkauksia, mutta R-kioskit eivät tietääkseni myy mitään elintarvikkeita tiskin ulkopuolella, saati pakkaamattomina, tuohtunut asiakas kirjoittaa.

Kirjoittaja otti myös esille, että tuotteet on usein pakattu moninkertaisesti esimerkiksi muoviin, ja niitä säilytetään lasivitriineissä. Tämän takia hän ei ymmärrä, mitä haittaa koirasta voisi olla elintarvikkeille.

– Olipa millainen kurahousu tai täipakkaus tahansa, hän saa tulla kioskiin ostoksille, maleksimaan ja pelaamaan. Mutta siisti kotikoira ei ole tervetullut, koiran omistaja toteaa.

– Missä on logiikka? Järki hoi, älä jätä. Suomi on typerien sääntöjen maa, kirjoittaja täräyttää.

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa