Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikkönen saavutti komean merkkipaalun – Alfa Romeo -sopimus takaa nousun kaikkien aikojen ykköseksi

/All Over Press
Julkaistu 23.09.2019 08:55
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Kimi Räikkönen nousi Singaporen F1-kisan myötä kaikkien aikojen kisastarttien määrässä jaetulle kolmannelle sijalle. Välimatka kärkeen on niin lyhyt, että suomalainen saavuttaa sen vielä nykyisen Alfa Romeo -sopimuksensa aikana.

MAINOS

C Moren huippu-urheilut
katsottavissa maksutta!

C Moren suoratoistopalvelussa cmore.fi on asiakkaille maksuton kokeiluviikonloppu pe-su 27.9.-29.9.

Lue lisää täältä.

Venäjän GP suorana 27.-29.9.
Pe: 1. harjoitukset klo 10.55,
2. harjoitukset klo 14.55
La: 3. harjoitukset klo 11.55, aika-ajot klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 14.00
Su: Venäjän GP klo 14.05, ennakkotunnelmat klo 13.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

LUE MYÖS: Mitä ihmettä? Venäläiskuskin mielestä Kimi Räikkönen yritti tappaa hänet – FIA:n raportissa aivan toista puhetta

Ensi kuussa 40 vuotta täyttävälle Räikköselle Singaporen kisa oli F1-uran 306:s. Hän sivuaa lukemaa, johon myös seitsenkertainen F1-mestari Michael Schumacher ja vuoden 2009 maailmanmestari Jenson Button omilla urillaan ylsivät.

Tämän jälkeen Räikkösen edellä ovat vain 322 kisaa ajanut Rubens Barrichello ja 311 starttiin osallistunut Fernando Alonso, jonka Räikkönen saavuttaa tällä vauhdilla jo marraskuun Brasilian GP:ssä.

Räikkösellä on Alfa Romeon kanssa sopimus myös kaudesta 2020, jonka alkupuoliskon myötä hänestä tulee kaikkien aikojen eniten F1-kisoja ajanut kuljettaja.

Sunnuntain Singaporen GP:n voitto oli Sebastian Vettelille viisivuotisen Ferrari-uran 52. palkintopallisija. Tällä hän nousee italialaistiimin sisäisessä tilastossa tasoihin Räikkösen kanssa kolmannelle sijalle. Viime kauden tallikaksikkoa enemmän palkintosijoja punaisissa ovat saavuttaneet vain Michael Schumacher (116) ja Rubens Barrichello (55).

Lisää aiheesta:

Kaksi kertaa maapallon ympäri ja vähän päälle – mutta miten tämä liittyy Kimi Räikkösen huikeaan F1-uraan?Sivustot: Kimi Räikkönen jatkaa F1-uraansa – sopimus allekirjoitettuKimi Räikkönen ryöstämässä Michael Schumacherin F1-ennätyksen – huima huippulukema rikki jo viikonloppuna?Kimi Räikkönen nousee Michael Schumacherin edelle juhlakisassaan – "Toivoin lopettavani paljon aiemmin"Kimi Räikkönen yltää viikonloppuna Michael Schumacherin saavutukseenKimi Räikköseltä kysyttiin upean F1-ennätyksen rikkomisesta – "Ei kiinnosta pätkääkään"
F1Alfa RomeoKimi RäikkönenSingaporen GPSebastian VettelMichael SchumacherFerrari
Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 11:51
    Valtteri Bottas

    Mercedes-tähti sivussa – Valtteri Bottas mukaan F1-viikonloppuun?

  • Eilen18:27
    Mercedes

    Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"

  • Eilen11:35
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottakselle kunniatehtävä – F1 palaa tuttuihin maisemiin

  • ti20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • ti10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"