Kimi Räikkösen alkukausi Alfa Romeon ratissa on sujunut pisteille pääsyllä jokaisessa neljässä kisassa, ja formula ykkösten legendaarinen suomalaissankari on kohtuullisen tyytyväinen. Muutto jätti-Ferrarilta pienempiin kuvioihin on sekin maistunut.
MAINOS
Koko F1-kausi C Morella!
Espanjan GP suorana 10.-12.5.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55,
2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Espanjan GP klo 16.10, ennakkotunnelmat klo 15.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
– Ajaminen on suurin piirtein samaa (kuin aiempina kausina). Totta kai, jos on enemmän kisaamista (huippusijoista), se on varmaankin hauskempaa. Mutta yleisesti ottaen, autosta poissa ollessani minulla on tietenkin enemmän vapaa-aikaa ja siitä toden totta nautin. Ja tunnelma tallissa on erittäin mukava, joten olen hyvin iloinen. Tietenkin haluan pärjätä paremmin, mutta kyllä, olen iloinen, Räikkönen mietti F1-kauden viidennen kisan ennakkotunnelmissa Barcelonassa.
Oletko nyt rentoutuneempi kuin ennen?
– Varmasti, eipä täällä kukaan enää olisikaan, jos touhu olisi liian intensiivistä. Ajaminen on samaa kuin ennen, mutta sen kaiken muun gp-viikonloppuihin lukeutuvan kanssa olen varmasti rentoutuneempi. Nautin siitä enemmän.
Rentoutunut Räikkönen on yksi median lemmikeistä F1-sirkuksessa, ja oli sitä toki jo aiemmin. Pikkaista vaille 300 gp-kisan veteraani naurattelee toimittajia tiedotustilaisuuksissa sutkauksillaan, ja nauraa itsekin.
