Ritva "Kike" Elomaa on yksi Suomen menestyneimmistä kehonrakentajista. Vuonna 1981 kehonrakennuksen arvostetuimman tittelin Ms. Olympian voittanut Elomaa treenasi punttisalilla aamusta iltaan. Nykyään Elomaan on itsekin hankala uskoa, mitä kaikkea kehonrakennuksessa saavutti.
Maskussa idyllinen peltomaisema vie kauniin omakotitalon pihaan. Kookkaat koirat Marski ja Hero pitävät huolta siitä, että talon emäntä kuulee vieraiden saapumisen.
Elomaan tarjoamien terveysjuomien jälkeen suuntaamme suoraan pihan toiseen nurkkaan: autotalliin.
Autotalli on tietoisesti jaettu kahtia. Puolet on käytetty siihen, mihin kenen tahansa autotallia käytetään: auton ja varastotavaroiden säilytykseen.
Toinen puolisko on toiminut 80-luvulta lähtien kotikuntosalina. Siellä Elomaa on kasvattanut lihaksiaan maailmantason kilpailuja varten.
Lue myös: Huippukuntoisella Kike Elomaalla erikoinen ruokailurytmi: ”En ole syönyt päivisin kuuteen vuoteen”
Kuntosalilaitteet on asetettu Elomaan mittoihin. Laitteisiin asetetut vastukset ovat normaali kuntoilijalle painavia, mutta entiselle kehonrakentajalle varsin sopivia.
Seiniä ja kattoa koristavat julisteet ja lehtileikkeet äärimmilleen treenatusta Elomaasta 80-luvulta.
Elomaa treenasi ja kilpaili kehonrakennuksen aikaan, jolloin fitness ei ollut vielä lajina syntynyt. Naiset eivät käyttäneet korkokenkiä, vaan kisalavoilla koristivat solariumilla sävytetyt patsasmaiset vartalot pelkissä pelkistetyissä bikineissä.



