Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kiina laajentaa kansalaisten valvontaa korkeuksiin: Dronet naamioidaan kyyhkyiksi – lähes mahdoton tunnistaa

1:59Drone-lennokkien lennätystä kielletyillä alueilla
Julkaistu 26.06.2018 07:17

Petra Sundell

petra.sundell@mtv.fi

Kiinalaisviranomaisten kerrotaan seuraavan kansalaisia aivan linnuilta näyttävien kamerakopterien avulla, joita on lähes mahdoton tunnistaa maasta käsin.

Millaisia vaaratilanteita dronet voivat aiheuttaa? Katso yllä oleva video.

South China Morning Post ja Cnet raportoivat, että kiinalaisviranomaiset ovat laajentaneet ihmisten valvontaa taivaalle linnuilta näyttävien huipputeknologiaa hyödyntävien dronien eli kamerakopterien muodossa.

South China Morning Postin lähteiden mukaan näitä droneja on hyödynnetty jo ainakin viidessä eri provinssissa. "Lintudroneja" on hyödynnetty muun muassa maan luoteisosissa Sinkiangin uiguurien autonomisella alueella, jonka Kiinan keskushallinto pelkää etääntyvän muusta maasta.

Drone aivan kuin kyyhkynen

Kyyhkysiä muistuttavat dronet ovat todella samanlaisia eläviin lintuihin verrattuna. Dronessa on räpyttävät siivet, ja sen liikkeet mukailevat jopa 90 prosentin tarkkuudella oikean kyyhkysen liikkeitä.

Koneesta kuuluu myös kovin vähän ääntä, ja ne lentävät useimmiten oikeiden lintujen joukossa, jonka takia dronet on todella vaikea tunnistaa maasta käsin.

Kuvan lähde South China Morning PostKuvakaappaus kyyhkystä muistuttavasta dronesta South China Morning Postin sivuilta.Kuvan lähde South China Morning Post

Jokaiseen droneen on asennettu teräväpiirtokamera, GPS-antenni, lennonohjausjärjestelmä ja datayhteys satelliittiviestintäominaisuudella.

"Teknologialla potentiaalia"

South China Morning Postin haastatteleman dronejen kehittäjätiimissä olevan professori Yang Wenqingin mukaan uusi teknologia ei ole vielä laajasti käytössä, mutta tulevaisuudessa tilanne voi olla toinen.

– Uskomme, että teknologialla on potentiaalia laaja-alaiselle käytölle tulevaisuudessa… Sillä on joitakin ainutlaatuisia etuja vastaamaan sotilas- ja siviilitahojen dronejen tarpeeseen, hän sanoo.

LUE MYÖS: Kiina haluaisi koko kansan kasvot tietopankkiin – jopa vessapaperia saa vasta kasvojentunnistuksen jälkeen

Kiinassa hyödynnetään paljon erilaista huipputeknologiaa ihmisten seuraamiseen. Esimerkiksi kasvojentunnistusta on hyödynnetty maassa niin rikollisten tunnistamiseen suuresta väkijoukosta kuin vessapaperivarkauksien hillitsemiseen.

Lähteet: South China Morning Post, Cnet

Lisää aiheesta:

Täydellinen vakoilulaite ihmiskunnalle? Amerikkalaistutkijat valmistivat kuolleista linnuista "zombie-droneja"Kiinan valvontakoneisto seuraa kansalaisia yhä tarkemmin – Uutuuskirja kuvaa dystopioita muistuttavaa karmivaa todellisuutta: "Tekoäly ennustaa tulevat rikokset"Mediat: Kiinan rajavartijat ovat asentaneet vakoilusovelluksia uiguurialueille matkaavien puhelimiinDronet muuttavat arkeamme: Kuljettavat paketteja jo lähitulevaisuudessa, kymmenen vuoden päästä jopa ihmisiä"Ihmisten pitäisi voida kävellä kadulla ilman, että hallinto seuraa heitä" - Amazonin poliiseille suunnattu uutuustuote pyydetään vetämään myynnistäKiina haluaisi koko kansan kasvot tietopankkiin – jopa vessapaperia saa vasta kasvojentunnistuksen jälkeen
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 09:43
    Huijaukset

    Liian hyvää ollakseen totta? Nämä merkit paljastavat sijoitushuijauksen

  • 08:43
    Televisiot

    TV- ja radiolähetyksissä tänään katkoksia

  • 08:38
    Google

    Googlelta miljardi-investointi

  • Eilen18:27
    Hakkerointi

    Hakkerit veivät miljoonien Guccin ja Balenciagan asiakkaiden tiedot

  • Eilen16:01
    Verkkohuijaukset

    Saitko Osuuspankista tällaisen viestin? Kyseessä huijaus