Keitätkö vihannekset? Näin siinä voi käydä
Saatat luulla saavasi paljon vitamiineja ruokavaliostasi, mutta jos syöt vihanneksesi keitettyinä, näin ei välttämättä ole.
Ravintorikkaiden vihannesten keittäminen ei aina kannata. Jos heität kuumaan veteen vihanneksia, joissa on runsaasti vesiliukoisia vitamiineja, kuten B- ja C-vitamiineja sekä folaatteja, ainakin osa vitamiineista liukenee veteen. Jos teet keittoa, se ei haittaa, mutta muutoin menetät vitamiinit.
Tanskalaisessa tutkimuksessa huomattiin, että esimerkiksi parsakaaliin jää viiden minuutin keittämisen jälkeen vain 45–64 prosenttia sen sisältämästä C-vitamiinista. Höyrytettyyn parsakaaliin jäi C-vitamiinia 83 prosentista jopa 100 prosenttiin asti, joten se onkin ehdottomasti parempi vaihtoehto.
(MTV LIFESTYLE)
Lähde: Cooking Light
Uusimmat
-
15:11
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Runsaat 117 000 ihmistä saanut koronarokotteen
-
15:08
Suomessa todettu 496 uutta koronavirustapausta – kuolemantapauksia raportoitiin 5
-
15:06
Suomalainen pikkukunta julkaisi hakemuksensa vuoden 2032 olympiaisännäksi – tämä hakuvideo paljastaa vakavan huolen
-
15:03
MTV Uutisten tiedot hallituksen illan neuvottelusta: Maatalouden kausityöntekijöille ei esitetä kiintiötä
-
15:03
Kansanedustaja Elina Lepomäki eroaa ja jättää kuntavaalit väliin – Verkkouutiset: "Jos tilanne olisi toinen, olisin totta kai ehdolla"
-
15:00
Pieni vippi osui – NHL:n kuumakallella kiehahti
-
14:59
BMW esitteli kunnon muskelimallin – tässä on kaikkien aikojen nopein ja tehokkain M
-
14:55
Toimeentulotuen saajien määrä kasvoi viime vuonna hieman: Nuorten naisten osuus lisääntyi eniten
-
14:45
Suomalainen varatuomari arvioi: Aleksandr Bolshunovin tapaus täyttää rikoksen tunnusmerkit
-
14:32
Thaimaan kuninkaalta hulppea lahja "viralliselle jalkavaimolleen" – lehdet: nakukuvakohussa ryvettynyt rakastajatar nostettiin toiseksi kuningattareksi
-
14:23
Kärpille jatkosopimuksia – luottopakin ura oli jo vaakalaudalla: "Onhan siinä aika huikea kontrasti"
-
14:17
Oulun perhesurmassa äidin teko tuli täytenä sokkina lähipiirille: "Mistään ei voinut päätellä, että pinnan alla kytisi jotain pahaa"
-
14:14
Kansanedustajat nokittelevat toisiaan Twitterissä: "Kohauttaminen, kärjistäminen ja vastakkainasettelut toimivat"
-
14:13
AstraZeneca osallistuu sittenkin EU:n kanssa käytäviin rokoteneuvotteluihin – tarkoitus puida toimitusmääriä
-
14:01
Koira katosi kaupan pihasta Espoossa – HESY huolissaan lemmikkien turvallisuudesta: "Kaupassa käynti ja koiran lenkittäminen tehtävä ehdottomasti eri kerroilla"
-
13:57
Patrik Laineen uusi valmentaja pysyy tiukkana kohutapauksesta: "Tekisin saman uudelleen"
-
13:41
Onko kyseessä alkuperäinen Vastaamo-kiristäjä? KRP: Tämä uudesta levityksestä Tor-verkossa tiedetään
-
13:41
Koronarokotteesta 16 uutta haittailmoitusta Fimealle – kaikkiaan ilmoituksia tehty 134
-
13:40
Vahvistus: Yleisöllä ei asiaa Rovaniemen MM-ralliin
-
13:30
"Olen kutsunut Brad Pittiä nätiksi tytöksi" – Jarppi Leppälän tarina saa suut loksahtamaan auki
-
Lataa lisää