Tilijärjestelyssä ei ole ollut mitään laitonta, kansanedustaja Elina Valtonen (kok.) sanoo Facebookissa. Hänen mukaansa työnantajalla käytössä ollut verojärjestely ei ole kuitenkaan viisas.
Kansanedustaja Elina Valtonen kertoo, että hänellä on ollut tili Jerseyn saarella sijaitsevassa Natwest-pankissa. Helsingin Sanomien mukaan brittiläisen pankin sivukonttorissa oli talletettuna ainakin vielä huhtikuussa 2014 yhteensä 93 597 puntaa eli yli 100 000 euroa.
– Järjestely liittyi ulkomaisten työntekijöiden verojärjestelyyn, jossa niiltä päiviltä, kun ei työskennellyt UK:ssa, sai verohelpotusta Iso-Britannian valtionverotuksessa, Valtonen kertoo.
Valtonen toi asian esille Facebookissa, koska oli saanut asiaa käsittelevän puhelun Helsingin Sanomilta.

