Tukala kesä lukuisine hellepäivineen ei ole ainakaan vielä saanut kuluttajia kääntämään katseitaan noin –78 -asteista viilennystä kohti: kuivajäätä.
Hiilidioksidi- eli kuivajää valmistetaan alentamalla nestemäisen hiilidioksidin painetta. Kuivajään lämpötila on yli kolme kertaa tavallista vesijäätä kylmempää. Kuivajää on tehokas viilentäjä esimerkiksi ruoille, koska lämmetessään se haihtuu kaasuna, eikä vesijään tapaan kastele pintoja.
Kaasuja teollisuuteen tuottava Woikoski valmistaa myös kuivajäätä hiilidioksiditehtaallaan Kokkolassa.
Woikosken markkinointipäällikkö Maarit Könönen, näkyvätkö poikkeukselliset helteet kuivajääbisneksessä?
– Sillä tapaa näkyvät, että Woikoskelle on tullut yksittäisiä kyselyitä vähän enemmän tänä kesänä kuin normaalisti. Ihmisiltä on hajonnut esimerkiksi ilmastointilaite tai jääkaappi, ja tilalle tarvitaan pikaisesti jotain kylmennysmenetelmää.
– Kesähelteet eivät ole vaikuttaneet myyntiin suuresti. Teollisuuden lomakautena kuivajään teollinen kulutus voi hieman laskea, jolloin yksittäiset helteen aiheuttamat lisäkyselyt eivät välttämättä edes nosta normaalia kuukausittaista kokonaiskysyntää.
Ketkä kuivajäätä ostavat?
– Kuivajään käyttö on suurimmaksi osaksi teollista, muun muassa kuivajääpuhalluksessa sekä nestetyppipakastimien ja vastaavien toimintahäiriöissä varajärjestelmänä. Kokonaistuotantomme on noin 50 000 kiloa vuositasolla, ja siitä vain osa menee yksityisasiakkaille.