Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kati keskellä lentokaaosta Helsinki-Vantaalla – kummallista kyllä, valitusta ei kuulu: "Tuntuu, että vähän kaikki lennot myöhässä"

Kati Sunilan lento viivästyi usealla tunnilla.
Kati Sunilan lento viivästyi usealla tunnilla.
Julkaistu 21.12.2018 23:11

Mika Niskanen

mika.niskanen@mtv.fi

Kati Sunilan oli määrä lentää tänään iltayhdeksän tienoilla kotiinsa Ouluun Helsinki-Vantaan lentokentältä. Takana on pitkä päivä, jonka aikana Sunila oli jo matkustanut Intian Delhistä Suomeen ja odotellut tuntikausia lentonsa lähtöä.

Nyt lähtö Ouluun on kuitenkin viivästynyt. Syyksi on ilmoitettu saapuvat lennot. Sunilan kotimatkan oli määrä lähteä tänään kello 20.45, mutta sen lähtöä on lykätty kello 23.15 saakka.

– Tuntuu, että melkein kaikki lennot ovat olleet myöhässä, mutta en ole kuullut valittamista, Sunila kertoo ja kuvailee tunnelmaa rauhalliseksi.

– Käy sellainen pettynyt olo. Toisaalta tässä on sellainen, ettei mitään voi. Pitää vain kärsivällisesti odottaa, että tästä joskus päästään lähtemään.

Kymmenet lennot ovat tänään myöhästyneet Helsinki-Vantaalla jäisen sään takia. Lisäksi liikenteeseen voi jonkin verran vaikuttaa alkuillan ongelmat Iso-Britannian Gatwickin lentokentällä.

Kahvila sulki ovet

Lennon myöhästymisen takia matkustajat ovat saaneet ruokakuponkeja. 

Sunila hieman harmittelee, että eräs kahviloista päätti sulkea ovensa jo kello 23. Asiakkaat ohjattiin toiseen paikkaan. 

– Tämä on Suomessa niin jäykkää. Muualla maailmalla haettaisiin lisää ruokaa toisista kahvikoilsta, kun ihmisiä jonottamassa, Sunila pohtii.

Lue myös: Valtava määrä lentoja myöhässä Helsinki-Vantaalla – syynä jäinen sää

Lisää aiheesta:

Susannan perhe jäi täpärästi lennolta Helsinki-Vantaan jättiruuhkan vuoksi: "Kone näkyi vielä ikkunasta"Useat lennot myöhästyvät myös tänään – MTV Uutiset tavoitti matkustajan Helsinki-VantaaltaTunteja jonottanut MTV Uutisten lukija: Helsinki-Vantaan lentoasemalla on kaaoksen aineksetTällainen tunnelma on Helsinki-Vantaalla – useita lentoja myöhässä ja peruttuLukijan video näyttää kaaoksen Helsinki-Vantaalla – lentoja myöhässä ruuhkien takia: "Tuntuu hullulta"Tekninen vika viivästytti Finnairin lentoa tuntikausia – "Kuudelta luki taulussa, mutta täällä ollaan"
LentäminenLiikenneHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lentäminen
  • 31.10.17:49
    Yhdysvallat

    FBI-johtajan väitetään lennättäneen tyttöystävänsä veronmaksajien rahoilla

  • 30.10.19:38
    Lento-onnettomuudet

    Pakkolaskun tehneen lentokoneen luultiin törmänneen meteoriittiin – oikea syy onkin ehkä ihan muu

  • 22.10.14:09
    Finnair

    Finnair: Uutta tietoa ja rajut luvut penkkikriisistä

  • 15.10.21:39
    Trumpin Yhdysvallat

    Pentagon: Pete Hegsethin kone joutui laskeutumaan Britanniaan

  • 14.10.21:05
    Lentokoneet

    Airbus A320 rökitti Boeingin suosikkikoneen