Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Käryä ja sotkua – suksien voitelu jätetään suosiolla ammattilaiselle

1:33Suksihuolto teetetään usein ammattilaisella
Julkaistu 10.01.2016 21:58
Toimittajan kuva

Saara Rantanen

saara.rantanen@mtv.fi

Murtomaahiihdon iloista on saatu vihdoin nauttia eteläisintä Suomea myöten. Tänä viikonloppuna niin laduilla kuin suksihuollossakin on ollut kiirettä.

Suksien voiteleminen on työ, joka sotkii niin lattian kuin ilman. Vahan sulattamisesta syntyy käryä ja ylimääräisen vahan poistamisesta roskaa ja muuta sotkua. Voitelu on siis tehtävä muissa kuin asuintiloissa. Sopivia verstaita tai autotalleja ei olekaan hetikään kaikkien ulottuvilla varsinkaan kaupungeissa, siksi suksien voitelu jätetään yleensä ammattilaisille.

Saaran kuva2
Suksia voideltiin tänään ripeään tahtiin Suomen Ladun Hiihtopalveluissa Helsingin Paloheinässä.

Suomen Ladun Hiihtopalvelujen majalla Paloheinässä kävi vilske, kun sunnuntaihiihtäjät hakivat suksiinsa pitoa ja luistoa. Työtä riittää, vaikka suksien uudet pohjamateriaalit ovat vähentäneet voitelun tarvetta.

– Esimerkiksi nanogrip-suksiin ei tarvita pitovoitelua, mutta luisto on laitettava aivan normaalisti. Uudet materiaalit kyllä säästävät voitelijan työtä, mutta eivät poista kokonaan sen tarvetta, sanoo suksihuoltaja Antti Savolainen Suomen Ladun Hiihtopalveluista.

Hiihtopalvelujen työntekijöiden näppituntuman mukaan aktiivisimmat hiihtäjät myös huoltavat suksensa itse, mutta sunnuntaihiihtelijöiden suuri joukko ostaa huoltopalvelut.

Yksi aktiivihiihtäjistä on Erkki Hallman.

– Voitelen sukseni itse. Olen voidellut jo vuosia. Se on mielenkiintoista ja aina oppii uutta. Mutta työlästä se on, jos sen tekee perusteellisesti, sanoo Hallman.

Sunnuntaihiihtäjiin lukeutuva Heidi Kivioja taas on toista ääripäätä.

– En voitele itse. En tiedä suksien voitelemisesta mitään, toteaa Kivioja.

Lisää aiheesta:

Koronavuodet saivat aikaan hiihtobuumin – näin kävi, kun rajoitukset purettiinTimo, 78, hiihtää ja pyöräilee vuodessa jopa 11 000 kilometriä – näin suksi luisti VantaallaJari Isometsältä letkeät terveiset maajoukkuetähdelle: "Älä pese niitä vanhoja"Fluorivoidekielto mahdollistaa kikkailun – Remi Lindholm aikoo hyödyntää suruttaVideo: Lupaus lumisateesta sai aikaan lumikuumeen – suksimaan pääsi tekolumelle, pulkat saivat vielä odottaa tositoimiaValtteina helppokäyttöisyys ja mukautuvuus – kaikki hiihtävät nyt pitokarvasuksilla!
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:01
    Vanhukset

    THL: Joka toinen iäkkäiden yhteisöllisen asumisen asiakkaista on muistisairas

  • Eilen22:03
    Hukkuminen

    Yksi ihminen hukkui illalla Joensuussa

  • Eilen16:52
    Ukrainan sota

    Stubb Ylellä: Puhelu Trumpin kanssa rauhansuunnitelmasta – esiin nousi myös aivan toinen suomalaismenestys

  • Eilen15:09
    Kotimaa

    Merestä löytyi ruumis Helsingin Kalasatamassa

  • Eilen14:24
    Sote

    Työnantajat haluavat lakiin muutoksen, jolla hoitajamitoitus voidaan alittaa