Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Karsi näistä - säästät oikeasti satasia

Julkaistu 03.01.2014 14:27

Oletko koskaan oikeasti miettinyt, kuinka paljon rahaa menee kaiken maailman pikkuostoksiin yhteensä? Euro sinne toinen tänne ei tunnu paljolta, mutta yhteenlaskemalla huomaat kuinka pienistä puroista kasvaakin vuoden aikana varsinainen virta.

Harvemmin tulee oikeasti ajateltua kuinka paljon kaikki maksaa. On vain niin paljon vaivattomampaa hakea lähikioskilta kuppi kahvia työmatkalle, kuin itse laittaa pannua aamulla tippumaan. Tämä kenties harmittomalta vaikuttava tapa syö vuoden aikana kuitenkin aika monta euroa.

Jos ostat itsellesi joka arkiaamu 2 euron kahvin, rahaa kuluu vuodessa ainakin 520 euroa! Sillä rahalla saisit jo aikamoisen luksuskeittimen omaan kotiisi.

Jokapäiväiseen energiajuomaan saat myös pullon koosta riippuen kulumaan yli 700 euroa vuodessa.

Virvoitusjuomat laihduttavat - lompakkoasi. Ostamalla esimerkiksi kahdesti viikossa two-pack 1.5 litran coca cola -setin, lompakkosi kevenee vuodessa reilulla 400 eurolla.

Puolen litran kivennäisvettä tulee arkena juotua yli 400 euroa vuodessa. Säästä eilinen pullo ja täytä se hyvällä suomalaisella vedellä.

Perhepizza kerran viikossa kotiin kannettuna puolestaan maksaa vuodessa noin 1000 euroa.

Työpaikkaruokailuunkin saa vuodessa helposti kulumaan yli 1300 euroa. Mieti paljonko jäisi säästöön muuta tarkoitusta varten, jos ottaisit aina välillä omat eväät mukaan.

Ei enää niin pikkurahoja vai kuinka?

Lue myös:

(MTV LIFESTYLE)

Lisää aiheesta:

Starttaa vuosi viikkohaasteella! 10 tapaa säästää rahaaPauliina säästi yhdellä kauppareissulla 120 euroa – näin nipistät ruokalaskustaPikkuisen lisää sukanvarteen? 10 rahansäästökikkaa: Valitse itsellesi sopivimmat!Hannan yksinkertaisella lounaskikalla voit säästää jopa yli 2600 euroa: "Siitä kertyy nimittäin sievoinen summa"Silmiä avaava kuva: Näin montaa juustohampurilaista päivittäinen viinin lipittely vastaa kuukaudessa – olisitko uskonut? Mies piti kirjaa tuloistaan ja menoistaan kuuden vuoden ajan – näin kävi
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:19
    Viiden jälkeen

    Kolme toimittajaa lähti etsimään uutta, muodikasta ilmettä – näin kävi muuttumisleikissä

  • Eilen18:55
    Linnan juhlat

    Kyllikki opettaa lapsille käytöstapoja – "Luokkamummi" kutsuttiin Linnan juhliin

  • Eilen16:45
    Ruokaniksit

    Saksia ei tarvita! Näin helposti avaat spagettipakkauksen

  • Eilen13:27
    Takaisinvedot

    Poista tämä akkulaturi käytöstä

  • Eilen11:14
    Ruoka

    Nyt iski fetakriisi