Suomalaiskapellimestarit tienaavat maailmalla reippaita summia.
Suomen kapellimestaritähdistä muhkeimman potin ansaitsi lontoolaisen Philharmonia-orkesterin ylikapellimestari Santtu-Matias Rouvali, jonka tulot olivat viime vuonna yhteensä 491 000 euroa. Valtaosa tästä oli ansiotuloa. Rouvalin tulot nousivat yli sadallatuhannella eurolla edellisvuoden noin 341 000 eurosta.
Toisen lontoolaisen huippuorkesterin, BBC:n sinfoniaorkesterin ylikapellimestari Sakari Oramo tienasi noin 325 000 euroa, josta noin 74 000 euroa oli pääomatuloa. Oramo toimii myös Sibelius-Akatemian orkesteri- ja kapellimestarikoulutuksen professorina.
Viime vuoden maaliskuussa kolmaskin lontoolaisorkesteri päätyi suomalaiskäsiin, kun Lapin kamariorkesterin taiteellinen johtaja John Storgårds aloitti BBC:n filharmonikkojen ylikapellimestarina. Hänen ansiotulonsa olivat viime vuonna yli 240 000 euroa. Storgårds on myös viulisti ja säveltäjä.
Legendaarinen säveltäjä-kapellimestari Leif Segerstam ansaitsi viime vuonna verotietojen mukaan noin 325 000 euroa, josta valtaosa oli ansiotuloa.
Monet eivät maksa veroja Suomeen
Suomen Kansallisoopperan ylikapellimestarin Hannu Linnun tulot olivat lähes 270 000 euroa, josta pääomatuloa noin 10 000 euroa.
Sinfonia Lahden suomalais-ukrainalainen ylikapellimestari Dalia Stasevska ansaitsi yhteensä lähes 252 000 euroa, joka on enimmäkseen ansiotuloa. Hän on myös BBC:n sinfoniaorkesterin päävierailija.
