Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kansanauton kahdeksas tuleminen: Tältä näyttää päästä varpaisiin uudistunut Volkswagen Golf

2:50VW Golf meni isosti uusiksiVolkswagen Golfin kahdeksas sukupolvi on esitelty.Volkswagen AG
Julkaistu 25.10.2019 13:33

Ville Järveläinen

Suomen – ja koko maailman – suosituin Volkswagen on mennyt isosti uusiksi. Saksalaisjätti esitteli kahdeksannen sukupolven Golfin torstai-iltana Suomen aikaa.

Golf on saksalaisen Volkswagenin historian menestynein malli. Sitä on myyty maailmanlaajuisesti yli 35 miljoonaa kappaletta.

Golfin kahdeksas sukupolvi on edellisversiota digitaalisempi, ennakoivampi ja valmistajan mukaan myös intuitiivisemmin operoitava.

Kansanauton tuorein sukupolvi ottaa myös valtaisan loikan eteenpäin sähköistämisen kanssa, sillä uusi Golf tulee tarjolle kaiken kaikkiaan viitenä erilaisena hybridinä. Täyssähköversiota uudesta Golfista ei enää nähdä, sillä VW:n tulevat sähköautomallit ovat osa ID-mallistoa.

Auton ulkomitat ovat säilyneet käytännössä ennallaan, mutta design on ottanut loikan eteenpäin. Auto näyttää matalammalta ja dynaamisemmalta kuin edeltäjänsä.

Ohjaamossa ilmettä hallitsee digitaalisuus ja suuret näytöt. Avainsanoja ovat muun muassa kosketuspainikkeet, liukunäppäimet ja ääniohjaus.

Uuden Golfin myötä Volkswagen hylkää tutut varustelutasot. Trendline, Comfortline ja Highline jäävät historiaan, ja tilalle tulevat Golf, Life, Style sekä sporttinen R-Line. Suomeen ei tuoda lainkaan kaikkein alinta Golf-varustelutasoa, mutta Life-taso on nimeltään Golf.

Uusi Golf tuo tullessaan myös kahdeksan uutta moottoriversiota. TSI (bensiini), TDI (diesel) ja TGI (kaasu) saavat kuitenkin kaverikseen eTSI:n sekä eHybridin. Ensimmäisenä mainittu on kevythybridi, jälkimmäinen puolestaan ladattava hybridi.

Kaikki turboahdetut bensiini- ja dieselmoottorit on varustettu suorasuihkutuksella, ja tulevat tarjolle teholuokissa 66 kW (90 hv) – 221 kW (300 hv).

Uusissa TDI-dieselmoottoreissa on puolestaan käytössä kaksivaiheinen AdBlue-tuplaruiskutus, joka vähentää huomattavasti myrkyllisiä typenoksidipäästöjä. Uuden TDI-dieselmoottorin kulutus on valmistajan mukaan jopa 17 prosenttia alhaisempi kuin ennen.

Tehokkaimmassa ladattavassa hybridissä on tehoa 180 kilowattia eli 245 hevosvoimaa. Molemmat ladattavat hybridit on varustettu uudella 13 kWh:n litiumioniakulla.

Kahdeksannen sukupolven Volkswagen Golf saapuu suomalaisille jälleenmyyjille keväällä 2020.

Lähde: Volkswagen

Lue myös: Tilava perheauto ladattavana hybridinä alle 40 000 eurolla – Skoda Superb iV sai hinnat

Lisää aiheesta:

Tässä on saksalaisvalmistajan tehokas X-malli – suomalaiset pääsevät käsiksi 54 500 eurollaSeatilla menee kovempaa kuin koskaan, mutta vauhti voi kiihtyä entisestään – tässä on nimittäin täysin uusi LeonHierovat penkit, tuulilasinäyttö ja aina online: Tunnistaako täysin uusiksi pistettyä kansansuosikkia enää Skodaksi?Audi julkaisee Genevessä kattauksen pistokehybridejä – tämä uutuuksista tiedetäänNyt meni Volkkari isosti uusiksi! Tässä on aivan uusi TouaregEnsituntuma: Volkswagen Arteon on brändin uusi premium-lippulaiva
AutotVolkswagenLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • ma21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • ma09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • 14.9.07:34
    Liikennevalvonta

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"

  • 13.9.11:55
    Auton huoltaminen

    Onko auton huolto ajankohtainen? Teppo Vesalaisen arvokas vinkki: "Säästin noin 700 euroa"

  • 12.9.17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa