Microsoft esitteli eilen Surface Pro 4:n, eli seuraajan suositulle tehotabletilleen. Nykyinen Surface Pro 3 on edelleen tehokas laite, joka suoriutuu hyvin myös tehokäyttäjän tarpeista.
Mikä siis muuttui?
Näkyvin muutos on 12,3 tuuman näyttö. Kolmosversiossa näyttö oli 12-tuumainen. Suurennuksesta huolimatta Pro 4 ei ole kasvanut fyysisesti. Näyttö on lähempänä tabletin reunoja ja lopputulos on tyylikäs.
Näyttö on myös terävämpi. Sen resoluutio on erinomainen, 2736 x 1824 pikseliä. Loikka edelliseen malliin verrattuna on huima, sillä kolmosessa tarkkuus jäi 2160 x 1440 pikseliin. Surface Pro 4 on myös edeltäjäänsä kevyempi ja 0,7 millimetriä ohuempi.
Prosessoriteho on eri luokkaa kuin kolmosversiossa. Neloseen saa Intelin uusimmilla prosessoreilla. Tallennustilaa saa halutessaan hulppeasti 1 teratavun verran. Tämä on tuplasti enemmän kuin Surface Pro 3:ssa. Keskusmuistia neloseen saa enimmillään 16 gigatavua, mikä on paljon tabletille.
Akun kesto ei yllä aivan Applen laitteista tuttuihin huippulukemiin. Virtaa riittää yhdeksäksi tunniksi. Toisaalta Surface Pro 3:ssa akun kesto jäi todellisuudessa alle 7 tuntiin.
Surface Pro 4:n Type Cover -näppäimistökansi on uudistettu. Uusi kosketuslevy on valmistettu lasista ja se tukee uusia sormieleitä. Lisäksi kannessa on integroitu sormenjälkitunnistin.
Myös Surface Pen -kosketuskynä on uudistettu. Sen saa nyt eri väreissä ja halutessaan kynän piirtopään voi vaihtaa. Kynä kiinnittyy magneettisesti tabletin reunaan, joten se on aikaisempaa helpompi pitää mukana.
Uusimmat
-
22:16
Severi Lahtinen nosti ”väkisin” JYPin sillasta kuiville – jatkohaaveet yhä ison kiven takana
-
22:06
Olli Jokiselta hilpeä heitto Jukureiden pelaajapulasta
-
22:06
Alppihiihdon MM-mitalisti Elena Fanchini on kuollut vain 37-vuotiaana
-
21:53
Tapparasta tullut kysely sai Konsta Kapasen shokkiin – selkään lyötiin isän jäädytetty pelinumero
-
21:49
Bussikuski ajoi tahallaan päin päiväkodin seinää Kanadassa – kaksi lasta kuoli, tekijän motiivi hämärän peitossa
-
21:45
Nato-mietintöluonnos voidaan saada valmiiksi "välittömässä lähitulevaisuudessa", sanoo Jussi Halla-aho MTV Uutisille
-
21:41
Henrik Haapalan tehoilta katkaisi Ilveksen tappioputken – Tommi Miettinen hermostui KalPan esityksestä
-
21:41
MTV Prismassa: Näin suomalaiset varautuvat aamulla alkavaan lakkoon
-
21:08
HIFK sivusi hurjaa ennätystä, Anton Levtchi ilmiliekeissä Nokia Arenalla – näin SM-liigassa pelattiin keskiviikkona
-
21:08
Aivan hurjaa, Reetta Hurske! Suomen ennätys taas murskaksi!
-
21:07
Suomeen saapuu yöllä talvimyrsky – voi aiheuttaa vaurioita
-
21:03
Tämä kohde nappasi voiton ensimmäisessä Unelma-asunto Espanjassa -jaksossa – katso esittely!
-
21:02
Risto Räppääjä ja Nelli Nuudelipää seikkailevat taas valkokankaalla – näin Otso Törmälä ja Meri Lahikainen päätyivät esittämään suosikkihahmoja
-
20:38
Yhdysvaltalaisomisteinen dronetehdas paloi Latviassa – toimittanut lennokkeja Ukrainaan
-
20:37
Taloushallintoalalle syntyi neuvottelutulos – perjantaina alkavaksi kaavailtu lakko voi peruuntua
-
20:28
Ex-huippupelaaja Volkan Kahraman, 43, on kuollut – hirveää jälkeä kahvilan edessä
-
20:24
Kirjeenvaihtajan analyysi: Tämän takia USA:n ja EU:n kauppasodasta pitää olla huolissaan
-
20:21
Ovatko SDP:n ja kokoomuksen talouslinjat liian kaukana toisistaan? "Rehellistä myöntää, että ovat hyvin kaukana"
-
20:08
Huima kiekkonäytös käynnissä – JYPin koko kauden jatko on tapetilla, Severi Lahtinen herätti isännät tuskan keskeltä
-
19:56
Michael Jolyn hämmästyttävä vire ei ota taittuakseen – nyt omansa siitä sai HIFK
-
Lataa lisää