MTV3:lle antamassaan erikoishaastattelussa Pikkuhuuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva kertoo huippulupausten Teemu Pukin ja Lauri Dalla Vallen mahdollisuuksista päästä mukaan ensi kesän EM-kisajoukkueeseen.
Pukki on päässyt haistelemaan jo A-maajoukkueen ilmapiiriä, kun taas Dalla Valle on pääasiassa ollut nuorten maajoukkueiden mukana. Kanervan mukaan on mahdollista, että kaksikko nähdään ensi kesänä Pikkuhuuhkajien paidassa.
- Molempia pelaajia tarkkaillaan ja heidän käytöstään Pikkuhuuhkajissa tullaan sopimaan pelaajakohtaisesti Stuart Baxterin ja U19-valmentajan Jyrki Heliskosken kanssa, Kanerva selventää haastattelussa.
- Kumpikin pelaaja tulee pelaamaan tarpeeksi haastavassa ympäristössä, jotta he kehittyvät parhaalla mahdollisella tavalla kohti A-maajoukkuetta. Tietenkin hyvien esitysten myötä molemmat ovat potentiaalisia nimiä myös EM-kisoja ajatellen.
Lue Markku Kanervan haastattelu kokonaisuudessaan täältä.
Teksti: Mika Sinisalo
(MTV3)
