Kallistunut sähkö tarkoittaa Akseli Herlevin ravintoloille yli 130 000 euron vuosilaskua: "Olen päättänyt selvitä tästä"
Akseli Herlevi kertoo päättäneensä pysytellä sinnikkäänä kriisin kuin kriisin edessä.
Sähkön hinta puhuttaa ja sen kallistuminen näkyy usean suomalaisen arjessa, ja näkyvästi myös yrittäjien elämässä.
Naughty Burger -hampurilaisketjun perustaja Akseli Herlevi kertoo, että sähkön hinnan nousu tuntuu merkittävästi hänenkin ravintoloissaan. Sähkön hinta on lähes kaksinkertaistunut, mikä tarkoittaa Herlevin mukaan hänen ravintoloilleen vuositasolla noin 130 000-140 000 euron laskua.
– Jos otetaan huomioon, että tässä on myös pari vuotta otettu selkäsaunaa tämän koronan myötä, niin onhan tämä tilanne vähän vaikea.
Myös raaka-aineiden hinnat kallistuvat, mikä aiheuttaa ravintoloille painetta nostaa asiakashintojaan. Toisaalta kuluttajien ostovoima ei ole enää niin vahva kuin ennen, mikä tekee tilanteesta monella tapaa yrittäjille haastavan.
Yrittäjien on venyttävä jälleen vaikeassa tilanteessa, ja näin on tehnyt myös Herlevi.
– Tässä alkaa pikkuhiljaa selkäranka olla kuin Nokian kumi, ihan hyvin tässä menee. Oli mikä tahansa kriisi, niin jotkut yritykset niistä selviää ja toiset heittää niin sanotusti atulat naulaan. Minä olen päättänyt selvitä tästä.
Vaikeat vuodet ovat kuitenkin herättäneet Herlevissäkin monenlaisia tunteita.
– Asiat pitää kuitenkin ottaa aina asioina. Tavallaan sama keli kaikille. Jotkut yritykset selviää, ja me ollaan päätetty selvitä mistä vaan kriisistä, mikä eteen tulee. Sitten täytyy vain muuttaa toimintaa tai muovautua tilanteen mukaan.
Yllä olevalla videolla Akseli Herlevi kertoo, millaisiin toimiin hänen ravintoloissaan on tartuttu tuoreen kriisin edessä.
Alla olevalla videolla Henri Alén kertoo, kuinka kallistunut sähkö näkyy hänen ravintolatoiminnassaan.
Uusimmat
-
10:19
Santeri Kiiveri päätti teininä lyödä kaiken likoon – se johti "saavuttamattomissa olleeseen" unelmaan: "Viikko yli tuhannesta päivästä"
-
10:15
Yhdysvallat varoittaa Turkkia Venäjän-viennistä, Zelenskyi: Tilanne on vaikeutunut – MTV seuraa sotaa
-
10:12
Mäkihyppymitali karkasi täpärästi – Vilho Palosaari leiskautti mahtihypyn
-
09:49
Liigan kurinpito on puhunut – kostotempusta kahden pelin kakku, sikailusta enemmän
-
09:43
Runebergintortuissa onkin nykyään "hillovirhe"
-
09:14
Lauri Markkasen NBA-pomot käyttivät Suomi-edun kursailemattomasti hyödyksi – ”Ensimmäisestä päivästä lähtien”
-
09:01
Brittitähti Jack Doolan sai yllättävän tulikasteen toimintaelokuviin Suomessa: "Se oli aika v*tun intensiivistä"
-
08:53
Useaan Texasin piirikuntaan julistettu hätätila jäämyrskyn jäljiltä
-
08:45
Oikeusministeri Henriksson mursi kätensä tenniksessä – Afrikan-matka peruuntuu
-
08:45
Lähde: Tero Lehterä päävalmentajaksi Ruotsiin!
-
08:36
Jo synnytyslaitoksella hämmästyttänyttä Elsaa, 18, havitellaan nyt Yhdysvaltoihin – "Isojen valintojen edessä"
-
08:32
Mitä tarkoittaa "sponken" tai "shunnon"? Testaa tietämyksesi suomenruotsalaisista slangisanoista
-
08:29
Lapsuudenkodista muutetaan pois entistä nuoremmalla iällä – omilleen muutetaan hyvin erilaisista lähtökohdista
-
08:15
Live matkassa mukana: Stand upin keltanokka Arja kapusi lavalle ensimmäistä kertaa – millaisen vastaanoton aloittelija sai?
-
08:06
Espoolainen Elisa kuoli huumeisiin vain 21-vuotiaana – "Ensimmäinen reaktioni oli, että nytkö se tapahtui"
-
08:05
Juhamatti Aaltosen haastattelu meni hihittelyksi – Jani Alkiolta lipsahti härski kielikuva: "Tuli tuossa jo nuolaistuakin"
-
08:01
Kastraatiossa käyneeltä sketsihahmolta poistettiin tikit suorassa Putous-lähetyksessä – toimenpide kirvoitti riehakkaan reaktion
-
07:52
Ruotsista jysähti! 22-vuotias täräytti maailman kakkostuloksen
-
07:32
Juutalaisisän ja pohjalaisäidin lapsi Ruben Stiller, 61, etsii yhä identiteettiään – "En ole mikään taivaallisen rauhan aukio"
-
07:27
Miljoonan voitto – NHL:n tähdistöottelun herruus Aleksander Barkovin joukkueelle
-
Lataa lisää