Toyotan mestarikuljettajat Sebastien Ogier ja Kalle Rovanperä lähtevät sunnuntaina taistelemaan keskenään Kroatian MM-rallin nelossijasta.
LUE MYÖS: Esapekka Lappi ymmällään: "Jotain pitäisi keksiä"
LUE MYÖS: Rovanperä vastaan Ogier – Jari-Matti Latvalalta suora lupaus Toyotan kiperästä taistelusta
Molemmat Toyota-kuljettajat olivat pudonneet kärkikamppailusta jo perjantaina rengasrikon vuoksi. Lauantain erikoiskokeilla Rovanperä näytti vahvuutensa ja piti nopeinta vauhtia koko porukasta.
Rovanperä on kilpailussa viidentenä vain kahden sekunnin päässä Ogierista.
– Ihan hyvältä on tuntunut. Koko päivä meni niin kuin tämän olisi perjantaina pitänyt alkaa. Meillä on ollut hyvää vääntöä Sebin kanssa, lauantaina neljä pohja-aikaa kellottanut Rovanperä sanoi.
– Se on tärkeä asia, että takana oleviin on hyvin aikaeroa. Katsotaan, miten tämä lopulta menee Sebin kanssa.
MM-sarjaa johtava Ogier ei osallistu kaikkiin tämän kauden kisoihin, joten ranskalainen tuskin taistelee maailmanmestaruudesta tänä vuonna. Näin ollen Rovanperä kaipaisi kipeämmin pisteitä mestaruustaistoon.
