Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperä hyppää kohti suurta tuntematonta: "Ei mitään hajua siitä, missä sitä edes on"

2:22Hurjaa draamaa Portugalissa! Kalle Rovanperä katolleen voittotaistelussaHurjaa draamaa Portugalissa! Kalle Rovanperä katolleen voittotaistelussa – toinenkin kärkimies ulos lähes samassa paikassa/All Over Press
Julkaistu 25.05.2024 10:47

Ville Hirvonen

Kalle Rovanperä ei ole vuosiin pystynyt pitämään kunnon kesälomaa, mutta nyt sellainen on viimeinkin mahdollista pitää.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Chilen MM-ralli 11.–14.9.
La: EK:t 7–12 klo 15.07 alkaen
Su: EK:t 13–16 klo 14.23 alkaen

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Täysin laiskottelun merkeissä suomalaisen loma ei kuitenkaan mene, sillä Rovanperä ajaa lomansa aikana Porsche Carrera Cup Benelux -sarjaa.

Rovanperä kilpailee seuraavan kerran kesäkuun 7.–9. päivä Hollannin Zandvoortissa. Rovanperän kokemus autosta on vielä varsin ohkaista ja hän hyppää sarjaan aika lailla kylmiltään.

– Ei valitettavasti päästä ajamaan kuin yksi testipäivä kisaviikolla. Autolla ei ole vielä ollut riittävästi ajoaikaa, sillä ajoin aiemmin Belgiassa vain puolikkaan testipäivän. Kisassahan sitä treeniä sitten saa, mutta se on ollut tiedossakin, että ensimmäiset kisat menevät treenaillessa, Rovanperä kertoo Rallit.fille.

Rovanperä testasi uutta Porscheaan ensi kertaa keväällä Belgiassa. Palaute oli heti hyvää.

– Ajoimme testit aika kuluneilla rengasseteillä. Minun paras kierrokseni taisi olla aika samaa luokkaa kuin viime vuoden voittajalla. Periaatteessa ainakin testeissä kisavauhti oli aika samaa kuin kisan voittajalla. Radalla se toki riippuu aina niin monesta asiasta, mikä se vauhti on tiettynä päivänä. Testin perusteella vaikuttaisi siltä, että vauhtia voisi olla, mutta sen näkee sitten vasta kisassa, Rovanperä ennakoi.

LUE MYÖS: MM-rallinestori hulvattomana – haluaa jäähyväiset Kalle Rovanperän kanssa Suomessa

Rovanperälle rata-autoilu on toistaiseksi sivutoimi, mutta mistään sunnuntaiajelusta ei ole kuitenkaan kyse.

– Ei se ikinä pelkkää hauskanpitoa ole, kun kypärä laitetaan päähän, mutta en nyt aluksi aseta mitään tavoitteita, kun ei ole vielä mitään hajua siitä, missä edes on. Ihan turha alkaa suunnittelemaan. Ensimmäisen kisan jälkeen näkee sitten, mikä meininki siellä on, Rovanperä painottaa.

Rata-autoilu tarjoaa Rovanperälle aivan uudenlaisen haasteen. Nyt ajetaan kellon sijasta mies miestä vastaan.

– Sehän siinä mielenkiintoisinta onkin, Rovanperä innostuu.

– En osaa vielä sanoa, miten siinä rahkeet riittäävät, mutta uskoisin, että paremmin minulla riittävät rahkeet kisavauhdissa kuin aika-ajoissa. Aika-ajot tulevat olemaan varmasti vaikeammat, kun yksi kierros pitää saada onnistumaan ja se riippuu niin monesta asiasta. Ihan jo se, miten valmistelet uuden renkaan, kun siihen on vain kaksi kierrosta aikaa. Siihen tarvitaan kokemusta, Rovanperä sanoi.

– Ne ovat sellaisia juttuja, mitkä pitää opetella – miltä sen pitää tuntua ja mitä pitää tehdä, että saa yhden nopean kierroksen onnistumaan? Mutta sitten taas kisassa olen onnistunut ainakin simulaattorilla aina paremmin suhteessa aika-ajoon, Rovanperä ennakoi.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvalalla suuri suunnitelma – paljasti myös tulevat rallinsa

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä puuskahtaa vaikeuksistaan: "Katsotaan, millaista sekoilua se on"Kalle Rovanperä linjaa, mikä on nyt tärkeää: "Sen kanssa jos joutuu taistelemaan"Esapekka Lappi nostaa esiin merkittävän yksityiskohdan: tämän vuoksi Kalle Rovanperän ongelmat tuskin toistuvat Ruotsissa – "Joutuu pirun tarkasti ajamaan"Kalle Rovanperä ei pidä käsillä olevasta muutoksesta: muistuttaa kuljettajien turvallisuudesta – "Outoa"Kalle Rovanperä naulasi kovan tavoitteen Turkin WRC-ralliinRuotsin rallin ongelmat huono uutinen Kalle Rovanperälle: WRC-debytantin ässä sulamassa hihasta – "Vauhti on varmasti raakaa"
MM-ralliKalle RovanperäRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen17:17
    Sebastien Loeb

    Sebastien Ogier jahtaa maanmiehensä hurjaa ennätystä – näin Sebastien Loeb kommentoi

  • Eilen06:57
    Kalle Rovanperä

    Juha Kankkunen varoittaa Kalle Rovanperästä

  • ma11:53
    Ott Tänak

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • ma07:01
    Ott Tänak

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä

  • 14.9.22:56
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä happamana – mestaruustaistelu mutkistui: "Ei mitään hyvää"