Kaisa Mäkäräinen sijoittui kauden toisessa maailmancup-startissaan sijalle 13 normaalimatkan kilpailussa Östersundissa. Kilpailun voitti Ranskan Justine Braisaz,
Mäkäräinen keräsi kilpailussa yhteensä neljä sakkominuuttia.
– Tänään oli hyvän oloista hiihtämistä jo verryttelyssä. Tiesin, että minulla on tähän keliin hyvä suksi ja eilen kuulin, että huolto oli tehnyt hyvää työtä, niin oli mukava lähteä kisaan ja lähti alusta asti kulkemaan, Mäkäräinen sanoi Ampumahiihtoliiton tiedotteessa.
Mäkäräinen jäi kilpailun voittaneesta Braisazista reilut kaksi minuuttia.
– Ladulla oli ihan hyvää tekemistä tänään. Jaksoi vielä loppuun asti hiihtää, vaikka alusta oli aika hankala. Latu oli tosi epätasainen, vaikka se oli kova, niin siinä oli vähän vaikea hiihtää, hyppyytti puolelta toisella.
– Tänään tuli aika paljon sakkoja kaikille, varmasti kukaan ei päässyt helpolla, maasto on täällä aika rankka ja tuulikin vähän vaihteli. Kun hiihto meni noin hyvin, niin olen ihan tyytyväinen, Mäkäräinen sanoi.
LUE MYÖS: Kaisa Mäkäräisen unelma-alku valui käsistä – suomalaisen hurja hiihtovauhti ei riittänyt
Mari Eder oli toiseksi parhaana suomalaisena sijalla 54.

