Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaikki Raaseporin tasoristeysonnettomuuden kuljettajan syytteet hylättiin

Julkaistu 03.10.2019 14:40(Päivitetty 03.10.2019 15:33)

MTV UUTISET – STT

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus on hylännyt kaikki syytteet, jotka liittyvät Raaseporin kaksi vuotta sitten sattuneeseen tuhoisaan tasoristeysonnettomuuteen. Onnettomuudessa armeijan kuorma-auto ja VR:n taajamajuna törmäsivät.

Syyttäjä vaati ensin kuorma-autoa kuljettaneelle varusmiehelle tuntuvaa sakkorangaistusta tai ehdollista vankeutta kolmen varusmiestoverinsa kuolemantuottamuksesta, liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja palvelusrikoksesta.

Syyttäjä kuitenkin ilmoitti myöhemmin, ettei vaadikaan rangaistusta. Syyttäjä katsoi, että vaikka tuomioistuin toteaisi kuljettajan syyllistyneen onnettomuudessa rikoksiin, tämä voidaan jättää tuomitsematta rangaistukseen.

Nyt tuomioistuin on katsonut, että sen lisäksi, että miestä ei tuomita rangaistukseen, tämä ei ole syyllistynyt kuolemantuottamukseen, liikenneturvallisuuden vaarantamiseen eikä palvelusrikokseen.

Sää oli huono, junan ääni ei kuulunut

Käräjäoikeuden mukaan tasoristeys oli sellainen, että miehen oli mahdoton huomata junaa ajoissa. Kuorma-autossa ollut toinen mies kertoi todistajana, että vaikka hänkin näki oikealle, hän ei nähnyt lähestyvää junaa.

Myös tekninen tutkinta tuki sitä, ettei näkeminen ollut mahdollista. Siihen vaikuttivat muun muassa taajamajunan väri ja huono sää. On mahdollista että ajajan paikalle ei myöskään kuulunut junan ääniä, koska auto oli niin hyvin eristetty.

Oikeuden mukaan olisi ollut kohtuutonta odottaa mieheltä, että hän olisi tajunnut, miten vaarallinen tasoristeys on ja että hän olisi siksi pyytänyt toista ihmistä tähystämään. Varusmieskuljettajia ei ollut ohjeistettu, että jonkun pitää seisoa auton ulkopuolella varmistamassa, ettei junaa tule, käräjäoikeus huomauttaa. Puolustusvoimissa tasoristeystä ei pidetty sillä tavalla varallisena, että siitä olisi varoitettu. Tasoristeystä käytettiin säännöllisesti.

Tuomio ei ole vielä lainvoimainen, eli siitä voidaan valittaa hovioikeuteen. 

MTV seuraa: Raaseporin tasoristeysturmasta selvinneitä varusmiehiä kuullaan todistajina oikeudessa – junan törmäys autoon oli raju: "Yhtäkkiä räjähti oikein kunnolla ja oltiin maassa"

Raaseporin turmaristeys on nyt tukittu: "Risteys on tarkoitus sulkea lopullisesti"

Lisää aiheesta:

Hovioikeus ratkaisi: Kolme kuoli tuhoisassa tasoristeysturmassa Raaseporissa – varusmieskuskin syytteet nurinHovioikeus antaa ratkaisunsa Raaseporin tuhoisasta tasoristeysturmasta: Käräjäoikeus hylkäsi kaikki syytteet, syyttäjä valittiKolme kuoli Raaseporin tasoristeysturmassa: Olisiko varusmieskuljettajan pitänyt toimia varovaisemmin, vaikka häntä ei ollut siihen koulutettu? "Mahdottomuuksia ei voi vaatia"Raaseporin tuhoisan tasoristeysturman käsittely alkaa hovioikeudessa – käräjäoikeus hylkäsi kaikki varusmieskuljettajan syytteetYllättävä käänne oikeudenkäynnissä: Syyttäjä ei vaadikaan Raaseporin tasoristeysonnettomuudesta rangaistusta nuorelle miehelle – "Hän on joutunut itsekin sairaalaan ja julkiseen ryöpytykseen"Raaseporin turma-autoa kuljettanut varusmies syytteessä – nuori mies ei halua tulla kuulluksi oikeudessa, kuunteli pää painuksissa syyttäjän kuvausta onnettomuudesta
RaaseporiOnnettomuudetOikeudenkäynnitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Raasepori
  • 24.10.13:17
    Varusmiehet

    Dragsvikin hukkumisturmasta kapteeniluutnantille ehdollista, kersantille sakot

  • 21.10.14:05
    Maavoimat

    Asejoukkoja liikkuu pian Uudellamaalla

  • 14.10.15:59
    Liikenneonnettomuudet

    Poliisiauto kolaroi hälytysajossa Raaseporissa

  • 9.9.10:34
    Varusmiehet

    Hukkuneen varusmiehen sydän pysähtyi useiksi minuuteiksi – Dragsvikin onnettomuus oikeudessa

  • 9.9.06:06
    Käräjäoikeus

    Varusnainen joutui marssilla upoksiin kymmeneksi minuutiksi – käräjäkäsittely alkaa