JYP:n hyökkääjä Tuomas Mikkoselta löydettiin joulukuussa syöpäkasvain hänen kiveksestään. Nyt tauti on kuitenkin voitettu ja Mikkonen on palannut tositoimiin kaukaloon.
Joulukuu oli Mikkoselle raskasta aikaa ja jääkiekko sai jäädä taka-alalle, kun kuvaan astui astetta vakavammat asiat. 24-vuotias hyökkääjä on saanut vahvaa tukea ympärilleen vaikeina aikoina.
- Oli se varmaan kaikille aika kova uutinen, kun tällainen tuli kuin salama kirkkaalta taivaalta. Alku oli aikamoinen shokki. Kyllä se oli kova paikka itselle. Hyvältä on tuntunut, että pelaajat ja koko organisaatio on ollut tukemassa, Mikkonen kertoo Keskisuomalaisessa.
- Erikoiskiitokset kasvaimen leikanneelle Seppo Lundstedtille ja meidän lääkärille Juha Salolle sekä tietysti vanhemmille, perheelle ja tyttöystävälle, Mikkonen muistaa läheisiään, Mikkonen jatkaa.
Mikkosen toipuminen on sujunut kaikin puolin hyvin ja mies päässyt jo harjoittelemaan. Pelaaminenkaan ei ole Mikkosen mukaan täysin mahdotonta vielä tällä kaudella.
- Pelikuntoon toipuminen vaatii vielä fyysistä treeniä. Eikä maailma siihen kaadu, vaikka pelejä ei tälle kaudelle enää tulisikaan. Tärkeintä on, että niitä pelejä tulee vielä joskus, Mikkonen sanoo.
- Vielä en ole ihan täydessä rähinässä ollut mukana, mutta viikon päästä pääsen treenaamaan ihan täysillä joukkueen kanssa. Ei ole pois suljettu, että hyppäisin kentälle vielä tällä kaudella, jos minua tarvitaan, Mikkonen paljastaa, Mikkonen lisää.
(MTV3)
