Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Juontaja Arttu Harkki kuvailee Inka-rakastaan: ”Ottaa asiat jämäkän järkevästi”

Julkaistu 03.06.2017 16:14

MTV VIIHDE

Juontaja Arttu Harkin ja hänen avovaimonsa Inka Lehtiluoman arki pienokaisen kanssa on sujunut odotusajan jälkeen hyvin. 

Juontaja Arttu Harkin ja hänen avovaimonsa Inka Lehtiluoman ensimmäinen yhteinen lapsi on jo kuuden kuukauden ikäinen. Arki pienokaisen kanssa on sujunut hyvin. Harkki kuvailee Lehtiluotoa täyspäiseksi naiseksi.

– Inka ei lähde siihen, mihin monet sortuvat. Hän ei höntyile tai googlettele vaan ottaa asiat jämäkän järkevästi.

Lasten kehityksen seuraaminen on Harkin mukaan ainutlaatuista. Kehitys on mieletöntä jo ensimmäisten kuukasien aikana.

– Kaveri tunnistaa jo vanhemmat ja osaa hymyillä. Kun lapsi rupeaa itkemään, pystymme jo vähän kyselemään, pitääkö vaippa vaihtaa tai antaa ruokaa.

Kaksi ensimmäistä vuotta ovat Harkin mukaan tärkeitä. Lapsen itsetunto kehittyy ja luodaan perustat kaikelle.

Harkilla itsellään on aikaisempaa kokemusta lasten kasvatuksesta. Hänellä on kolme lasta edellisestä liitostaan Anu Harkin kanssa.

Ennen pienokaisen syntymää ajat olivat Harkin mukaan vaikeammat. Lehtiluoman väsymys ja pahaolo kestivät odotusajan loppuun asti. Synnytyksen jälkeen kaikki on kuitenkin sujunut erittäin hyvin.

– Ehkä se pahin tuli lusittua jo niin sanotusti etukäteen. Selvästi fiksu kaveri pullahti ulos.

Osittaista vanhempainvapaata juontaja aikoo pitää vielä vuoden loppuun asti. Töitä hän tekee muutaman kerran viikossa muun muassa tv-sarjan ohjauksen ja tuottamisen parissa. Muuten suunnitelmissa on, että hän viettää aikansa lapsen kanssa. 

Lisää aiheesta:

Beata Leppilammen edusti viimeisillään raskaana – lapsi syntyy millä hetkensä hyvänsäHeikki Paasonen avoimena isyydestään – myöntää stressaavansa Marita-rakastaan enemmän: "Olen meistä se hysteerisempi"Helmi-Leena Nummela avautuu arjestaan taaperoikäisen äitinä – kehuu Roope Salmista isänä: "Ei moitteen sijaa"Ensimmäistä lastaan odottavalta Tuija Pehkoselta rehellinen raskaustunnustus: "Ei ole ollut ihan hehkuvinta aikaa"Ex-Salkkarit-tähti Jasmin Hamid vauva-arjestaan: "Tämä on ollut aivan mahtavaa"Sanna Kiiski keskittyy terapiaopintoihin: On tärkeää, ettei kanna muiden huolia mukanaan
TV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

TV-ohjelmat
  • 23:05
    Poliisi

    Yle: Poliisi epäilee rikoksia Oulun Bike’s Patrullen -yhdistyksessä – epäilty tuttu MTV:n dokumentista

  • 14:30
    General Hospital

    General Hospital -tähti Anthony Geary on kuollut

  • 14:13
    Musiikki

    Voiko lauluhäpeästä päästä eroon? Toimittaja testasi

  • Eilen20:30
    Salatut elämät

    Salkkareissa hahmo hyvästelee Pihlajakadun

  • Eilen18:58
    Vakuutukset

    Matkailija sairastui lomalla ja jätti reissun kesken – näin suhtautui vakuutusyhtiö