Esitteleekö Samsung huippupuhelimensa heti Nokian julkistuksen jälkeen?
Korealaisen Samsungin uskotaan julkistavan uuden Galaxy S5 -lippulaivakännykkänsä maanantaina illalla.
Yhtiö järjestää tuolloin Barcelonan MWC-mobiiliteknologiamessuilla "Unpacked 5" -tilaisuuden.
Nokia puolestaan järjestää oman tilaisuutensa aiemmin samana aamuna. Odotettujen julkistusten väliin jää vain siis joitakin tunteja. Nokialta odotetaan kuumeisesti Googlen Android-järjestelmään pohjautuvaa kännykkää.
Galaxy S5 -kännykän kotinäppäimen yhteydessä uskotaan olevan sormenjälkilukija. Lisäksi laitteessa huhutaan olevan 5,24-tuumainen Full HD -näyttö, 16 megapikselin kamera sekä pöly/vesitiivis kuori.
Samsungin uskotaan myös julkistavan uuden sukupolven Galaxy Gear 2 -älykellon.
Kiinalaiset laitevalmistajat tulevat vauhdilla
Uutistoimisto AFP kertoo tutkimusyhtiö Gartnerin tutkimuksesta, jonka mukaan Samsung myi viime vuonna 300 miljoonaa älypuhelinta. Tämä on tuplasti enemmän verrattuna kilpailija Applen myyntilukuihin.
Samsungin ja Applen kamppaillessa mobiilimaailman herruudesta kiinalaiset laitevalmistajat ovat valtaamassa vahvasti alaa. Asiantuntijoiden mukaan huomiota on syytä kiinnittää myös internetjättien alati kasvavaan merkitykseen.
Gartnerin tietojen mukaan vuoden 2013 viimeisellä vuosineljänneksellä kiinalaiset Huawei ja Lenovo olivat saavuttaneet älypuhelinmyynnissä jo kolmannen ja neljännen sijan. Niinikään kiinalainen ZTE tulee myös heti näiden takana.
Muitakin kiinnostavia julkistuksia luvassa
Nokian ja Samsungin julkistusten lisäksi MWC-tapahtuman tiimoilta on odotettavissa muitakin mielenkiintoisia laitejulkistuksia.
Sony saattaa julkistaa uuden Xperia-älypuhelimen.
Taiwanilaiselta HTC:lta, ZTE:ltä ja Huaweilta ja ongelmiin ajautuneelta Blackberrylta odotetaan myös lähiaikoina uusia julkistuksia.
Uusimmat
-
05:47
Musti ja Mirri salaa myrkkykoiranruoan uhrien määrän – näin yhtiö heräsi toimimaan ensimmäisten sairastumisten paljastuttua
-
05:26
Tänään liputetaan Jean Sibeliuksen päivää – tiedätkö kenen sisko Aino-vaimo oli?
-
05:15
Euroopan parlamentti: Kaikkien uusien rakennusten tulee olla päästöttömiä vuodesta 2030 alkaen
-
05:15
Ukraina salamurhaa vihollisiaan Venäjällä, ja Putin on voimaton – Ilmari Käihkö: Yksi ryhmä erityisesti kohteena
-
05:08
Viisi guyanalaissotilasta kuoli helikopteriturmassa lähellä Venezuelan rajaa – kaksi edelleen kateissa viidakossa
-
01:00
Suomen luontotavoitteiden ja nykytoimien välillä ammottava kuilu
-
00:02
Hypo ennustaa: Asuntojen hinnat kääntyvät ensi vuonna nousuun – taustalla ennätyksellinen väestönkasvu
-
23:28
EU yritti taivutella Kiinaa käyttämään vaikutusvaltaansa Venäjään, kertoo Eurooppa-kirjeenvaihtaja
-
22:53
Kihelmöivät lukemat – Arnold Schwarzenegger löi pöytään armoitettua faktaa
-
22:22
Azerbaidzhan ja Armenia vaihtavat sotavankeja – haluavat normalisoida suhteensa
-
22:11
Bidenilta kovaa tylytystä Ukrainan apupaketin estäneille republikaaneille: "Leikkivät uskaliasta leikkiä"
-
22:09
Ville Mäkipelto kertoo sarjamurhaajista, Raamatusta ja pilvenpolttelusta Linnan juhlissa miljoonayleisölle
-
22:01
Lähteet: Britney Spearsin isän jalka amputoitiin
-
21:54
ManU-manageri Erik ten Hagilta tyly kommentti hyllytetystä tähtipelaajasta
-
21:47
Pohjois-Amerikassa säkenöivä Brad Lambert kolkuttelee jo NHL:n portteja – "Tiedän, kuinka vaikeaa sinne on päästä"
-
21:45
Politiikan toimittaja: SAK:n vaatimusten läpimeno olisi "joulun ihme"
-
21:08
Oulun kaupunginjohtaja jättää tehtävänsä – ei vastannut "odotuksia johtajuudesta"
-
21:01
Pirkka-Pekka Petelius muisteli koskettavasti Pedro Hietasta: "Olet aurinko"
-
20:52
MTV:n tiedot: Suomi on varautunut jopa kymmenien tuhansien laittomien maahantulijoiden varalle
-
20:52
Rautjärvellä kadonnut löytyi kuolleena avannosta autoineen
-
Lataa lisää