Juhamatti Aaltonen ripitti – tämä tilanne antaa kasvot Leijonien huolestuttavalle ongelmalle

0:37imgLeijonien Eemil Erholtz hukkasi läpiajon – asiantuntija Juhamatti Aaltonen ripitti studiossa
Julkaistu 12.05.2025 17:30
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto

MTV Urheilun asiantuntijat Juhamatti Aaltonen ja Ari Vallin toivovat Leijonilta jykevyyttä maalintekotilanteissa.

Leijonat laukoi Itävalta- ja Ranska-peleissä maalia kohti yhteensä peräti 79 kertaa ja tehnyt vain kuusi maalia.

Varsinkin Ranskaa vastaan Leijonat hakkasi päätään pahasti Antoine Kellerin, 20, rakentamaan muuriin. Nuori ranskalaisvahti pysäytti hurjat 47 laukausta ja oli osaltaan viemässä Ranskaa hetkellisesti kohti sensaatiomaista voittoa.

Lue myös: Leijonilla jättimäinen heikkous – asiantuntijat huolissaan: "Kuinka monta tilannetta?"

MTV Urheilun asiantuntija Ari Vallin myöntää, että maalinteon ja hyökkäyspelin tehottomuus on jo suuri huolenaihe Leijonille.

– Huolissaan pitää olla edelleen maalinteosta, ja meidän yksilöidemme kyvystä murtautua sinne ytimeen. Siinä on vähän vielä tekemistä, että päästään kunnon paikoille, ja sitten se tylyys maalinteossa, Vallin toteaa Huomenta Suomen Leijonaraadissa.

Ranska-ottelun toisessa erässä nähtiin erinomainen osoitus Suomen maalinteko-ongelmien juurisyistä. Leijonat-hyökkääjä Eemil Erholtz karkasi läpiajoon, mutta haki vielä syöttöä tiukasti vartioidulle Ahti Oksaselle ja lupaava tilanne kuivui kasaan.

Lue myös: Ruotsin MM-leiristä hyökättiin jo Leijonien suuntaan – tylyt haukut suomalaisille

MTV Urheilun asiantuntija Juhamatti Aaltonen tarttui erätauolla tilanteeseen ja antoi risuja Erholtzin ratkaisulle.

– Kyllä tässä mennään itse, eikä aleta syöttelemään. Oksasella on kirikilpailu tuossa. Tuossa tarvitsee olla itseluottamusta, sen verran, että haluaa tehdä ensimmäisen MM-kisamaalin tuossa, Aaltonen ripittää Erholtzin ratkaisua.

Katso tilanne ja Juhamatti Aaltosen kommentit pääkuvan videolta.

8:59imgLeijonaraati: Suomi avannut MM-kisat nihkeillä voitoilla – Karri Kivi hämmästelee näkemäänsä

Lue myös: Leijonien MM-startti veti Juhamatti Aaltosen vaikeaksi – tärkeä osa-alue sakkaa: "Syy vaihtaa"

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko