Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jos tulivuorelta vyöryvä laava ehtii merelle asti, sillä voi olla karmeita seurauksia – purkaus La Palmalla voi kestää yli 2 kuukautta

Reuters
Julkaistu 25.09.2021 17:34
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Kanarian La Palman saarella tulivuorenpurkaus jatkuu yhä. Lähiasutuksen yli vyöryvä laava ja kilometrien päähän leviävä tuhka koettelevat saaren ihmisiä.

Lauantaina viranomaiset joutuivat sulkemaan lentokentän tuhkapilven vuoksi. Monet turistit ovat joutuneet pulaan, sillä tulivuoren purkautuminen on houkutellut heitä saarelle runsain määrin.

Cumbre Vieja -tulivuoren purkaus alkoi jo viikko sitten sunnuntaina, mutta seisminen toiminta kiihtyi jälleen lauantain vastaisena yönä.

BBC:n mukaan tällä hetkellä suurin huoli on se, että laava ehtii merelle asti. Merivesi ja laava yhdessä voivat muodostaa happopitoisia, myrkyllisiä kaasupilviä, joiden hengittäminen on hyvin vaarallista.

Viranomaiset ovatkin ryhtyneet pystyttämään esteitä laavan etenemiselle.

Vuorelta virtaa suuria määriä noin 1000-asteista laavaa, joka on jyrännyt asutusta tieltään. Arviolta lähes 400 taloa on tuhoutunut 240 hehtaarin alueella.

Kukaan ei tiettävästi ole loukkaantunut purkauksessa, mutta 6 000 ihmistä on jouduttu evakuoimaan.

Kanariansaarten vulkanologinen instituutti on arvioinut, että purkaus voi kestää vielä 24-89 päivää. 

Lisää aiheesta:

La Palman rannikolle on muodostunut jo uusi laavasuisto – ilmakuvat paljastavat, miten valtavia saarta peittävät laavamassat ovatLa Palman tulivuoresta syöksyi "laavatsunami" hämmästyttävällä nopeudella – katso asiantuntijoiden kuvaama video vyörystäTulivuorenpurkaus La Palmalla voimistuu – katso, kuinka vuorenseinämän romahtaminen sai aikaan räjähdyksiäKanarialla voidaan huokaista helpotuksesta: Tuuli vei laavavirran pelätyt myrkkykaasut merelleLa Palman tulivuori piti tauon, mutta laavan syöksy jatkuu – saarta uhkaa nyt myrkyllinen kohtaloLa Palma julistetaan katastrofialueeksi – tulivuoresta purkautuva polttava laava on tuhonnut jo satoja rakennuksia
TulivuorenpurkauksetKanariansaaretUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Tulivuorenpurkaukset
  • 3.11.20:10
    Ulkomaat

    Jättiläistulivuori jysähti kalastajien takana Filippiineillä – sitten tuli kiire

  • 18.10.16:29
    Luonnonmullistukset

    Upea tulivuorenpurkaus tallentui videolle!

  • 24.8.08:11
    Yhdysvallat

    Tulivuori muistutti voimastaan Havaijilla: Video näyttää hohkaavan laavaryöpyn

  • 3.8.16:18
    Venäjä

    Tulivuori purkautui ensimmäistä kertaa yli 450 vuoteen Venäjällä – katso video

  • 16.7.18:03
    Islanti

    Tulivuori purkautui taas Islannissa – turistikohteita evakuoitiin