Jokereilta pitkä lista uusia pelaajia – KalPan kultamies ja kovia paluumuuttajia haaviin

1.04476258
Puolustaja Aleksi Elorinne oli voittamassa KalPalle seuran historian ensimmäistä Suomen mestaruutta. Ensi kaudella puolustaja pukee Jokerien paidan päälleen.Photomotion / All Over Press
Julkaistu 14.05.2025 10:05(Päivitetty 14.05.2025 10:23)

MTV URHEILU

Mestiksessä pelaava Helsingin Jokerit on julkistanut pitkän listan uusia pelaajasopimuksia.

Jokereihin liittyvät tulevalla kaudella KalPan mestarijoukkueen jykevä puolustaja Aleksi Elorinne sekä seuran omat kasvatit, Tapparassa viimeksi pelannut hyökkääjä Aleksi Mustonen ja HIFK:n puolustuksessa luutinut Oskari Manninen.

Jokerit on kiinnittänyt riveihinsä myös hyökkääjät Jere Henrikssonin, Okko Kangasniemen ja Jami Virtasen sekä puolustaja Oliver Tuhkasen.

30-vuotiaan Mustosen sopimus Jokerien kanssa on 1+2-vuotinen. Hän edusti narripaitoja viimeksi SM-liigassa kaudella 2013–14.

– Olemme iloisia, että saamme Aleksin takaisin kotiin, sillä hän on kokenut ja erittäin monipuolinen pelaaja. Hän on meille entuudestaan tuttu, joten tiedämme tarkkaan, mitä saamme, Jokereiden urheilutoimenjohtaja Olli-Pekka Yrjänheikki sanoo seuran tiedotteessa.

549 SM-liigan runkosarjan ottelua pelannut Elorinne saapuu Helsinkiin 1+1 vuoden sopimuksella. 35-vuotias puolustaja on KalPan lisäksi juhlinut Suomen mestaruuttaa kahteen kertaan Tapparassa.

– Aleksi tuo meille ison johtajahahmon niin pukukoppiin kuin kaukaloonkin. Hän on voittanut urallaan mestaruuksia, ja tämän kevään pudotuspeleissä hän osoitti jälleen, kuinka arvokas pelaaja hän on – erityisesti puolustuspäässä, mutta myös tärkeinä hetkinä hyökkäyksessä, Yrjänheikki kuvailee.

Lue myös: Jokereilta merkittävä ulostulo

24-vuotias Oliver Tuhkanen siirtyy Jokereihin TUTO:sta. Myös samanikäisellä Jere Henrikssonilla on Jokerit-taustaa juniorivuosiltaan. Ässien kasvatti Jami Virtanen kiekkoili viime kaudella Mestiksessä IPK:ssa.

Niin ikään 24-vuotias Okko Kangasniemi iski viime kaudella Kiekko-Vantaan riveissä 29 otteluun 20 maalia ja 35 pistettä. Hän pelasi kauden loppupuolella SM-liigaa Ilveksessä ja Sportissa.

Lisäksi Jokerit tiedotti nipusta tärkeitä jatkosopimuksia. Seurassa jatkavat viime kauden Mestis-mestaruuden voittaneesta ryhmästä Alexander Forslund, Samuel Salonen, Oliver Suni, Hugo Rikkilä, Jesse Liuksiala, Rasmus Lahnaviik, Leevi Lemberg, Arttu Lausniemi, Ville Vainikainen ja Niks Fenenko.

Maalivahtikaksikkona jatkavat Sisu Heikkeri ja Henri Risikko, joilla oli jo aiemmin voimassa sopimus Jokerien kanssa.

Tuoreimmat aiheesta

Jokerit