Jogurttimoussea ja marjakastiketta 6.4.2000
toim. Kati Nappa
Vieraana Ravintola Sipulin keittiöpäällikö Marko Laine
Jogurttimoussea
1/2 l maustamatonta jogurttia tai
2 1/2 dl ruokajogurttia
2 dl kuohukermaa
50 g (vajaa 1 dl) tomusokeria
Valuta jogurttia yön yli liinan läpi suodattimessa tai kahvinsuodattimessa. Ruokajogurttia ei tarvitse valuttaa kuin halutessasi 1/2-1 tuntia.
Vatkaa kerma vaahdoksi tomusokerin kanssa ja sekoita se varovasti jogurin joukkoon. Tarjoa marjakastikkeen kanssa.
Soseuta vähän sulaneet pakastemustaherukat tai mansikat (3-4 dl) tehosekoittimessa tai sauvasekoittimella. Mausta tomu- tai kidesokerilla sopivan makeaksi. Tarjoa kastikkeena.
Jogurttisorbetti
1 dl vettä
n. 11/2 - 2 1/2 dl sokeria
1/2 l ruoka- tai ruoanvalmistusjogurttia tai
hetken valutettua maustamatonta jogurttia
Kiehauta vesi ja sokeri kattilassa. Anna jäähtyä. Lisää joukkoon jogurtti ja kaada jääkaappikylmä seos jäätelökoneeseen pyörimään ja anna käydä 35-45 min. Tarjoa jogurttisorbetti marjakastikkeen kanssa.
Uusimmat
-
23:35
Zelenskyi: Ukraina aikoo ottaa kaiken takaisin Venäjältä – Liettuasta drone-lahjoitus Ukrainalle: MTV seuraa sotaa
-
23:34
Real Madrid tyrmistyi: maali hylättiin hämmentävän kaaoksen jälkeen – Karim Benzema oli tehdä sen taas
-
23:15
Cannesin elokuvajuhlien pääpalkinto Ruben Östlundin elokuvalle Triangle of Sadness
-
23:07
Ällistyttävä venytys – Real Madrid -vahti pelasti joukkueensa, Liverpool dominoi loppuottelua
-
23:04
Liettualaiset lahjoittivat vain kolmessa päivässä viisi miljoonaa euroa Ukrainalle – tähän lahjoitus käytetään
-
22:48
Mestarien liigan finaalin ulkopuolella kaaos – ottelu alkoi yli puoli tuntia myöhässä
-
22:30
"Tämä olisi syöttö Suomen lapaan" – hoksaako Kanada Leijonien ongelmakohdan MM-finaalissa?
-
22:17
Miten tämä on vielä mahdollista? Kari Jalosen kommentit korostavat tshekkipelaajien hölmöilyn noloutta
-
21:44
Ferrarille lätkäistiin 25 000 euron sakot – syynä hämmentävät radioviestit Carlos Sainzille
-
21:20
Liverpoolin ja Real Madridin tähtisikermät iskevät yhteen – odotetun loppuottelun avauskokoonpanot julki
-
21:12
Pelastuslaitos etsi Mynämäellä kadonneita hiehoja metsästä – yksi jäi löytymättä
-
21:00
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
20:57
Oulunkylässä poliisioperaatio – alueen asukkaat kertovat nuorisojoukosta, poliisi ei vahvista tietoa
-
20:50
Leijonat ja Kanada etenivät finaaliin – näin MM-välieräottelut etenivät
-
20:48
Leijonat, takaisinmaksun aika! Kanada MM-finaaliin – tähän hetkeen tiivistyi Tshekin sukellus: "Idioottijuttu"
-
20:25
Huomasitko? Leijonat-kapteeni astui sivuun tärkeästä vastuusta – "Ei mennyt hyvin"
-
20:21
YK:n ihmisoikeusvaltuutettu vakuutti päässeensä tapaamisiinsa Kiinan uiguurialueella ilman valvontaa
-
20:20
Mies! Älä lataa tällaista Tinder-kuvaa, jos haluat tehdä naisiin vaikutuksen
-
20:15
Helsinkiin ankkuroitui viikonlopuksi neljä Nato-alusta: "Kohtuullisen harvinaista"
-
20:04
Jarkko Lahti painottaa lähisuhdeväkivallan käsittelyä kaunistelemattomasti Exit-sarjassa: "Suomessa tilastot ovat todella rujoja"
-
Lataa lisää