Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jo yli 120 kuollut Chilen maastopaloissa – uhriluvun pelätään nousevan merkittävästi

Sammutustyöt ovat olleet erittäin vaikeita. Alueen lämpötila on pysytellyt noin 40 asteessa, ja maasto on erittäin kuivaa.
Sammutustyöt ovat olleet erittäin vaikeita. Alueen lämpötila on pysytellyt noin 40 asteessa, ja maasto on erittäin kuivaa.
Julkaistu 05.02.2024 14:58(Päivitetty 05.02.2024 20:24)

MTV UUTISET – STT

Chilessä on alkanut kahden päivän suruaika samalla kun maan etelä- ja keskiosissa riehuvien maastopalojen uhriluku on noussut jo 122:een. Luvun odotetaan edelleen kasvavan, koska kymmeniä ihmisiä on kateissa.

– Koko Chile itkee yhdessä Valparaison kanssa, sanoi Chilen presidentti Gabriel Boric viitaten maan keskiosan suosittuun turistialueeseen, jonka liekkimeri tuhosi pahoin.

Valtaosa uhreista on tähän mennessä löytynyt Vina del Marin rannikkokaupungista, joka on tunnettu hiekkarannoistaan. Kaupungin pormestarin Macarena Ripamontin mukaan arviolta 190 ihmistä on edelleen kateissa kaupungissa.

Lue myös: Karmea onnettomuus tallentui videolle Chilessä: Lentokone räjähti ilmassa ja syöksyi moottoritielle

Sammutustyö on ollut erittäin vaikeaa. Alueen lämpötila on pysytellyt noin 40 asteessa, ja maasto on erittäin kuivaa.

Chilen hätätilaviranomaisten mukaan lähes 26 000 hehtaaria maastoa oli palanut sunnuntaihin mennessä.

"Tulipalo tuhosi kaiken"

Vina del Marin rantakaupungissa asuva Rosana Avendano sanoi uutistoimisto AFP:lle, että hänen perheensä menetti paloissa kaiken.

Avendano menetti melkein myös puolisonsa. Hän kertoi, että hänen aviomiehensä oli ollut lepäämässä, kun tämä oli yhtäkkiä tuntenut kuumuuden ja paennut talosta. Avendano sai lopulta yhteyden mieheensä.

Vina del Marissa sijaitseva kasvitieteellinen puutarha tuhoutui niin ikään maastopalossa. Sen lähistöllä asuva Lilian Rojas kertoi uutistoimistolle, että kaikki alueen talot tuhoutuivat.

Lue myös: Metsäpalot levisivät asutusalueelle Chilessä – useita ihmisiä kuollut

Presidentti Boric sanoi tiedotustilaisuudessaan, että kyseessä on pahin maata koetellut luonnonkatastrofi sitten vuoden 2010 maanjäristyksen ja tsunamin, joissa kuoli noin 500 ihmistä.

–  Me tiedämme, että uhriluku nousee vielä merkittävästi, Boric totesi maastopaloista viikonloppuna.

Tulipaloja on sammuttamassa noin 1  400 palohenkilöstön ja 1  300 sotilashenkilöstön jäsentä sekä vapaaehtoisia. Sammutustöissä on apuna myös 31 helikopteria ja lentokonetta.

Lisää aiheesta:

Los Angelesin maastopaloissa kuollut ainakin kymmenen – kansalliskaarti pyydetty apuunEspanjan tulvissa kuollut jo yli 150 ihmistäJo yli 60 ihmistä kuollut Chilen laajoissa maastopaloissa: "Tällaista tilannetta ei ole koskaan nähty"Havaijin maastopalojen uhriluku jo 99 – lukema jää tuskin kaksinumeroiseksiChilen maastopaloissa kuollut jo yli 20 ihmistä – maassa yhä noin 230 aktiivista tulipaloaHelvetilliset tulipalot Kaliforniassa: 31 kuollutta, kokonainen kaupunki tuhoutunut, yli 300 000 evakuoitu – Shawnin talosta jäi jäljellä vain kahvikuppi
ChileMaastopalotKuolleetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Chile
  • 16:25
    Avaruus

    Metsästävä kosminen lepakko ilmestyi taivaalle

  • 8.10.19:10
    Luonto ja eläimet

    Maailman kuivimmassa paikassa tapahtui ihme

  • 21.9.12:27
    Koirat

    Vähän erilaisempi sotilasparaati! Söpöt koiranpennut varastivat huomion Chilessä

  • 10.7.07:10
    Ilmastonmuutos

    Tutkimus: Jäätiköiden sulaminen voi laukaista rajun tulivuorenpurkausten aallon

  • 6.7.17:13
    Avaruus

    Harvinainen tilanne maailman kuivimmassa kolkassa: Radioteleskooppi vaipui "selviytymistilaan"