Jarkko Ruudun mittava ammattilaisura päättyi viime vuodenvaihteessa, kun aika sveitsiläisseura Bielissä päättyi neljän pelin koeaikaan.
Jäikö siitä mitään hampaankoloon, että hieno ura päättyi sillä tavalla, tuloksettoman koeajan jälkeen?
- Ei. Se itse asiassa uutisoitiin silloin vähän väärin, koska mähän tein jatkodiilin sinne. Mutta sitten kävi niin, että seuralta loppuivat rahat. Ja Ruotsista mulla oli tarjous yhdestä Elitserienin seurasta. Mietin sitä yön yli ja totesin, etten halua lähteä sinne. Eli omilla ehdoilla sain tehdä päätökseni, Ruutu kertoi torstaina MTV Sportille ACME Sport -agenttitoimiston tennistapahtuman yhteydessä.
Varsin pian joulukuisen lopettamispäätöksen jälkeen Ruudulle soitti Columbuksen GM Jarmo Kekäläinen, joka tarjosi töitä NHL-seurassa. Ruutu ilmoitti vetävänsä ensin keväällä hieman henkeä, ja kaksikko sopi palaavansa asiaan.
Heinäkuun alussa olikin sitten uutisoitavaa: Ruudusta tuli Columbuksen jo varaamien pelaajien kehitysvalmentaja sekä muiden seurojen jo varaamien pelaajien scoutti Euroopassa.
- Tämähän on ihan täydellinen yhdistelmä: managementiä ja valmennuspuolta samassa paketissa, maailman parhaassa liigassa ja sellaisten jätkien kanssa, jotka haluavat sinne, Ruutu myhäilee.
Blue Jacketsin varaamia ja siten Ruudun opastettavia miehiä on Euroopassa tällä hetkellä seitsemän. Suomesta listalla ovat tämän kesän varaukset Veeti Vainio (5. kierroksen varaus) ja Markus Nutivaara (7. kierros) sekä muutamia Ruotsista.
Mitä työ heidän kanssaan käytännössä tarkoittaa, esimerkiksi Ruotsissa?
