Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Isometsä pohtisi kiisteltyä ratkaisua hiihdon kriisiin: "Alan vähitellen liputtaa sen puolesta"

3:54Hiihtokausi käynnistyy – Jari Isometsä kommentoi talouspulmia ja nimeää Suomen ykköstoivotAll Over Press/MTV Oy
Julkaistu 28.11.2024 17:30
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Kansainvälisen maastohiihdon myllerrykseen saattaisi löytyä yllättävä apu, jos maajoukkueiden sijaan hiihtäjät osallistuisivatkin yksityistallien kautta maailmancupiin, pohtii MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä.

Hiihdossa on toisinaan pohdittu mahdollisuutta yksityisten hiihtotallien perustamiseen. Tällöin urheilijat kiertäsivät arvokisoja lukuun ottamatta kisakalenteria ilman näkyviä maatunnuksia.

Vastaava on käytössä yleisurheilussa ja monissa muissa yksilölajeissa. Maastohiihdossa on kuitenkin totuttu siihen, että kilpailijat ovat myös maailmancupin kisoissa maajoukkueidensa väreissä ja näkyvät tulosgrafiikoissa kotimaidensa edustajina.

LUE MYÖS: Jari Isometsältä myrskyvaroitus: ”Ei edes rohkea veikkaus”

Nykyisessä taloustilanteessa kansalliset hiihtoliitot ovat suurissa vaikeuksissa. Tämän takia esimerkiksi Suomen hiihtoliitto on joutunut ottamaan urheilijoilleen käyttöön kilpailumatkojen omavastuusumman ja pohtimaan muutenkin kisoihin lähetettävän henkilömäärän rajaamista.

Isometsä on alkanut taipua kiistellyn ehdotuksen kannattajaksi seuratessaan hiihdon lamaa sivusta.

– Jossakin vaiheessa joku väläytti yksityistalleja. Ajattelin, että ei missään nimessä, mutta nyt kun on vähän kypsytellyt sitä ajatusta, niin miksi ei? Isometsä sanoo.

– Silloin vain pitäisi muuttaa kansainvälisen liiton sääntöjä, koska tällä hetkellä esimerkiksi Suomessa hiihtoliitto on ainoa taho, joka hiihtäjiä voi ilmoittaa maailmancupiin. Alan vähitellen liputtaa sen yksityistalliasian puolesta, hän tunnustaa.

Suomen hiihtoliitto teki kesäkuussa päättyneellä kahdeksan kuukauden mittaisella tilikaudella hurjat 1,43 miljoonan euron tappiot. Liitto on etsinyt säästökohteita kissojen ja koirien kanssa, joten Isometsä nostaa esiin yhden asian, johon myös hiihtäjät voisivat vaikuttaa.

– Tietysti säästökohteita on varmaan haettu, mutta jollakin tavalla vähän hiihtäjiäkin osoittaisin sormella, että kannetaan sataa suksiparia mukana, ja huolto on kuitenkin, mikä maksaa todella paljon. Sieltä voisi löytyä jotain, jos vähän järkeistettäisiin touhua.

Videolla Jari Isometsän nostot Rukalta alkavan hiihdon maailmancupin kauden tärkeimmistä seurattavista asioista.

LUE MYÖS: Jari Isometsä linjaa Rukalta menestystä: "Palkintopallitaistelussa ilman muuta"

Lisää aiheesta:

Hiihtäjille karu ilmoitus – Perttu Hyvärinen pettyi: "Ajatuksena aika väärin"Suomen hiihtomaajoukkueen ratkaisusta kohistaan – näin liiton pomo kommentoiSuomen lohduton rahatilanne näkyy nyt karulla tavalla – Jari Isometsä lataa: "Se on urheilijoidenkin ymmärrettävä"Surkea näky hiihdon maailmancupissa – Jari Isometsältä väkevä viesti FISille: "Kannattaa lopettaa sitten kokonaan"Jari Isometsä oudoksuu Suomen hiihtomaajoukkueen erikoispiirrettä – "Olisi kiva kuulla heiltä"Maastohiihtotähtien mystiset poissaolot puhututtavat – Jari Isometsä epäileväinen päätösten taustoista: "Sen haluan nähdä"
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 11:51
    Urheilu

    Tautikaaos piinaa Ruotsin maajoukkuetta

  • Eilen16:10
    MM-hiihdot

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 11.9.12:30
    Hiihtolajit

    Maastohiihtotähti joutui karuun tilanteeseen – "En saisi enää olla Norjan kansalainen"

  • 28.8.13:49
    Hiihtolajit

    Ruotsin hiihdon supertähti jälleen pois maajoukkueesta

  • 27.8.19:20
    Hiihtolajit

    Maastohiihtäjä Jasmin Kähärä joutui sairaalahoitoon